​Düz Duvara Tırmanan Robot: VertiGo

0
0
0
0
0
Robot sektöründe adını duymaya pek aşina olmadığımız Disney, düz duvara tırmanan bir robot geliştirdi.
Robot teknolojilerinin günümüzde geldiği yerler malumunuz. Artık robotik sistemlerle uğraşan, bu konuda çalışmalar yapan o kadar fazla firma var ki, ''hagimizin robotu daha becerikli?'' temalı pek çok yarışma bile düzenleniyor.

Robotik gelişmeler konusunda son dönemlerin en popüler cihazı ise şüphesiz drone'lar. İlk popüler olduklarında yapabildikleri son derece sınırlı olan drone'lar, şimdilerde ise pek çok kurumun vazgeçilmez araçları olarak bile görev yapmakta. Ancak drone teknolojisini kullanarak ortaya yeni bir ürün çıkaran firma, bu sefer sektörde pek adını duymadığımız süpriz bir firma diyebiliriz; Disney.Teknolojik ürünler geliştiren Disney Research ekibi, ETH Zurich ile birlikte yaptıkları ortak çalışma sonucu ''VertiGo'' isimli aracı geliştirmiş. Basite indirgendiğinde uzaktan kumandalı araba olarak ele alabileceğimiz VertiGo, drone destekli bir robot diyebiliriz. Şöyle ki; herhangi bir uçma eylemi gerçekleştiremeyen VertiGO, buna rağmen sahip olduğu drone pervaneleri ile 90 derecelik yüzeylerde de hareket işlemini inanılmaz rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor.
 

VertiGo'nun bunu yapmasını sağlayan şey, duvara çıktığı sırada pervanelerin yerçekiminin uyguladığı kuvvete karşı itici güç oluşturmaları. VertiGo şu an sadece bir prototip. Ancak hazır olduğunda tam olarak hangi sektörde kullanılacağı, ya da tıpkı drone'lar gibi tüm kullanıcılara satışa sunulup sunulmayacağı belli değil.

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0