İstanbul Üniversitesi Tarafından Üretilen ve Elektrikle Çalışan Araba: T-1

0
0
0
0
0
İstanbul Üniversitesi Tarafından Üretilen ve Elektrikle Çalışan Araba: T-1
​İstanbul Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri tarafından üretilen T-1 isimli araç, Erzurum’da Yakutiye Kent Meydanı’nda tanıtıldı.
İstanbul Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri tarafından üretilen T-1 isimli araç, Erzurum’da Yakutiye Kent Meydanı’nda tanıtıldı.
 
İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Tuba Güven, 1,5 yıllık bir projeyle üretilen T-1’in yaklaşık 450 bin liraya mal olduğunu söyledi.
 
2009 yılından itibaren ekibiyle elektrikli arabalar üzerine çalıştığını söyleyen Tuba Güven, “Ekibimiz oldukça tecrübeli. Türkiye’de 4 birinciliği ve dünyada da sekizinciliğimiz var” dedi.
 
İlk olarak 15 Eylül’de İstanbul’dan Ankara’ya doğru hareket ettiklerini söyleyen Güven, 436 kilometrelik yolu tek şarjla kat ettiklerini söyledi. Yakılan enerjinin sadece 7 TL’ye mal olduğunu söyleyen yüksek lisans öğrencisi Tuba Güven, “Ankara'dan Samsun'a, daha sonra Trabzon'a gittik. Bizim için önemli olan elektrikli arabamızı her koşulda test etmekti. Çünkü üniversite bünyesinde bir elektrikli araba ürettik fakat Türkiye koşullarına uygun olup olmadığını test etmemiz gerekiyordu. Türkiye'nin bütün bölgelerinde test etmeye devam edeceğiz” dedi.
 
İstanbul Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencisi olan Serdar Zurnacı, T-1’in 500 kilogram ağırlığında ve saatte 120 kilometre hız yapabildiğini söyledi. Arabanın dört kişilik çekirdek bir aileye hitap ettiğini, ayrıca araca bagaj da yaptıklarını belirtti. (sadece haber olarak kalmaz umarım, yakın bir zamanda caddelerde bu arabaları görmek istiyorum ben)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0