Evinizi Akıllı Eve Dönüştürmenin İlk Adımı: CubeSensors

1
1
0
0
0
Nesnelerin interneti kavramını muhtemelen duydunuz; ancak henüz öyle sanıyorum ki akıllı ev teknolojilerini deneme imkanınız olmadı. Muhtemelen nereden başlayacağınız konusunda da kafanızda bir sürü soru işareti var.
CubeSensors isimli tek başına iş gören bu zımbırtılar, başlangıç aşamasında tüm evinizi akıllı bir ekosisteme çevirmeyi düşünenler için akıllı bir başlangıç olabilir.

Evinizin ayrı ayrı ışık durumunu, hava temizliği ve ısısı gibi istatistikleri toplayan bu sensörler, evinizi kontrol etmeniz konusunda size yardımcı oluyor.

Evinizin her odasına dağıtabildiğiniz bu şarj edilebilir minik küpler, başlangıç paketi olarak 2’li şekilde geliyor; ama eğer isterseniz ve 2 sensörün yetmeyeceği büyük bir eviniz varsa 6 kübe kadar kullanabiliyorsunuz.
Ethernet aracılığı ile direkt olarak modeminize bağlanan ana küp, diğerlerinin de Wi-Fi ile kendisine bağlanmasına imkan veriyor bu sayede her bir sensör modeminize ayrı ayrı bağlanmamış oluyor. Bilgisayarınız aracılığı ile küpleri aktive etmek ve hazırlamak ise sadece birkaç dakikanızı alıyor.

Küplerin ayarlamasını tamamladıktan sonra evinzin durumu ile ilgili bilgileri dilediğiniz yerden laptopunuzu açarak alabiliyorsunuz. Malesef bir mobil uygulaması henüz bulunmayan sistemin web sitesi ise telefonunuzdan da rahatlıkla kullanabileceğiniz kadar temiz ve kullanışlı tasarlanmış.

Bilgisayarınızın ya da telefonunuzun ekranından kontrol etme özelliği dışında ayrı ayrı küpleri salladığınız zaman da tepki veren ve sizi bilgilendiren sensörler, bir terslik olduğunda kırmızı ışık verirken her şeyin normal olduğu durumlarda beyaz ışık yayıyor.
Aslında çok bir işlevi olmayan bu sensörler sadece bilgi toplamaya yarıyor ve ne yazık ki topladığınız veriler ışığında herhangi bir tepki gösteremiyorsunuz. Örneğin evinizin çok sıcak olduğunu yolda gelirken öğrenebiliyor; ama siz eve girmeden içersini serinletmek için klimanızı çalıştıramıyorsunuz. Bu da bu sensörlerin satışını olumsuz yönde etkileyecek unsurlardan biri elbette.

Diğer taraftan daha önce böyle bir ürünü tecrübe etme fırsatı bulmamış olan kullanıcılar için ilginç bir deneyim sunabilen sensörler ayrıca, evinizi sürekli kontrol edip “ne kadar da rahatsız bir yaşam ortamım varmış” demenize neden olabilir.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0