Geleceğin Banyoları Aynadan Check Up Yapacak Kendini Temizleyecek

0
0
0
0
0
Geleceğin Banyoları Aynadan Check Up Yapacak Kendini Temizleyecek
Ikea geçtiğimiz günlerde geleceğin mutfaklarının nasıl olacağını kendi modüler tarzı ile gösterdi ve akıllı sistemlerin mutfak işlerinde de ne şekilde yer alacağına bir parça ışık tuttu; ancak elbette akıllı evlerle ilgili çalışan tek isim, evimizin her şeyi değil.
Gelecek ile ilgili teorisyenlerden Dr. Ian Pearson, İngiltere ve İrlanda’da banyo tasarımları yapıyor ve nesnelerin interneti denilen ekosisteme dahil olacak önümüzdeki 10 yılın banyolarını tasarlıyor.

CES 2015 fuarında Panasonic’in gösterdiği -bizim de şuradaki videoda incelediğimiz- akıllı ayna geleceğin banyolarının vaz geçilmez bir parçası olacak ve yapacağınız makyejı önceden yüzünüzde görebilecek, saçınızın modelini ya da rengini adeta Sims oynarmış gibi değiştirerek daha sonra ne olması gerektiğine karar verebileceksiniz; ancak 2025’te her şey daha sağlıklı olmak odağında birleşecek. Bu bağlamda da akıllı aynanız retina taraması ve nefes analizi ile ne kadar sağlıklı olduğunuzu gösteren taramalar yapabilecek.

Akıllı olmasının yanı sıra 25 yıl içinde banyo temizlemek de tarihe karışacak ve kirli işlerimizi yapacak robotlarımız olacak. Üstelik bazı robotlar bizim keselenmemeize de yardımcı olurken manikür yapabilecek kadar hassas olacaklar.

Havalandırma sistemleri de sadece içeriyi serinletmekten ya da boşa fan çalıştırmaktan çok daha fazlasını sunacak ve parfüm kokusunu ve odadaki kötü kokuları dışarı atarken bakteri ve polen gibi unsurları da filtreleyebilecek.

Arkanızdan banyoyu temizleyen robotlar elbette muhteşem geliyor kulağa; ancak banyonun da her tarafında kamera olması biraz ürpertici olabilir.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0