Google'dan İki Yeni Drone Geliyor!

0
0
0
0
0
Google'dan İki Yeni Drone Geliyor!
Google kendisine ait 2 yeni taşımacılık sistemi için geliştirdiği drone tasarımını FAA (Federal Havacılık Kurulu)'ya kaydını yaptırdı.
Google'ın şu sıralar 2 yeni drone ile uğraştığı düşünülüyor. FAA'ya yaptıkları 2 yeni tasarım başvurusu ile gizli gizli yeni nesil insansız hava araçları tasarlıyorlar gibi. Henüz Google amca resmi olarak açıklamamış olsa da, en son "Project Wing" drone projesinde yaşadıkları başarısızlıktan sonra "Google X"'in yeni uğraşı bu 2 drone tasarımı olacak gibi. 

Google X'in bir önceki projesi olan "Project Wing" tanıtımını aşağıdaki video ile yapmıştı.
 
 

 Project Wing neden başarısız oldu?


Medyaya yapılan resmi bir açıklama olmadığından kesin sebebi bilinmiyor. Fakat Google X'in reislerinden Astro Teller'ın Walstreet Journal'a verdiği röportajda, "Project Wing'deki tek kanat yapısından kurtulacağız." açıklamasından anladığımız kadarıyla sanırım burada yanlış bir tercih yaptılar.

Çünkü dağıtım ve taşımacılık servisinde kullanılacak dronelardan FAA'nın beklentisi, en zor koşullarda sorunsuz kalkış, iniş yapabilmesi, geniş dönüş kabiliyetinin olması. Videoda gördüğümüz Project Wing'in kalkışı için bir düzlük alan gerekmekte. Halbuki bildiğimiz 4 pervaneli dronelar her ortamda inip kalkabiliyor. (Hayır yani şimdi drone hayalet uçak gibi gözüksün diye değdimi ?)
 

 Neden FAA bildirisi gerekli ?


Halka açık alanda uçma izni ve taşıma/dağıtım yapabilme izni için FAA'ya bildirmeniz ve bir lisans almanız gerekiyor. Google'ın yeni 2 drone tasarımından beklenen birkaç özellik ise şöyle;
  • Ağırlık : 25 Kg (55 Ponds)
  • Hız : 100 mil/saat
Bu özellikler ile Amazon'un drone ile taşımacılık servisi olan "Amazon Prime Air" ile ciddi bir rekabete girecek gibi duruyor.

İnşallah Türkiye'de de artık 2 sokak arkamızda bulunan kargo şubelerinden gelecek paketlerimizi 3-4 gün beklemek zorunda kalmayız. Camı açıp paketimizi hemencicik almayı bizde isteriz :)
 

 Sizin drone ile taşımacılık sisteminden beklentiniz neler?


Sizce nasıl olur? (Türkiye şartlarında drone'un başına neler gelir? de diyebiliriz :) )

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0