Google Nest Cam Kullanıcı Kapatsa Bile Kayıt Yapmaya Devam Ediyor!

1
0
0
0
0
Google, skandal gibi bir olayın altına imza attı! Nest Cam bildiğiniz kullanıcıları gözetliyor.
Özellikle laptop'ların inanılmaz şekilde kullanımının artmasının ardından çoğu kullanıca paranoyak bir düşünce oluşmaya başladı; cihazın kamerası çalışıyor olabilir.

Aslında bu duyguya hepimiz kapılmışızdır. Bu ister laptop, isterse normal masaüstü kameralarda olsun. Mutlaka o kamera bir müdahale edilir. Ya başka yöne çevrilir ya da üstüne birşey örtülür (''oğlum heçkırlar erişebiliyormuş bunlara kapat kapat''). Ne var ki bu düşüncemizde bir nebze haklıymışız.

Google'ın son derece popüler olan Nest Cam'ini inceleyen araştırmacılar, kameranın kullanıcı tarafından kapatılmasına rağmen çekim yapmaya devam ettiiğini farketti.  Kapatma işlemi yapıldığı zaman kameranın üstündeki LED ışık sönüyor, kullanıcı da ''tamam kapandı'' diye düşünüyor. Ancak kamera bu süreçte bile çekim yapmaya devam ediyormuş.BBC'de yer verilen haberde, araştırmacıların konuyla ilgili söyledikleri şu şekilde; 

''Nest Cam kapalıyken bile aslında tam olarak kapanmıyor. Siz kamerayı kapattığınız sırada Nest Cam, video çekmeye ve kaydetmeye devam ediyor. Cihazı kapattığınızda değişen tek şey ise çekilen videonun buluta aktarılmıyor olması. Yani siz cihazı değil, cihazın bulutla eş zamanlı olarak gerçekleştirilen veri aktarım özelliğini devre dışı bırakıyorsunuz. Bu sırada tabii ki veri aktarımı yapmayan cihazın kullandığı elektrik miktarı da azalıyor 370 mA'dan (cihazın kullandığı standart mA değeri) 340 mA'ya düşüyor. Cihaz tekrar aktifleştirildiğinde de Nest Cam, önceden çektiği görüntüleri yeniden buluta yüklemeye başlıyor''Şimdi böyle bir açıklama gelince durum daha da paranoyak bir hal alıyor (ki bu gayet doğal). Ancak Nest cephesinden gelen açıklamaya göre, kamera kapatıldığında denildiği gibi çekim işlemine devam ediyor, fakat sadece çevreyi gözlemleme yapıyormuş. Yani sonrasında buluta aktarılan herhangi bir veri olmuyormuş (yersen). Ayrıca Nest'e göre kameralarının sahip olduğu güvenlik sistemi de son derece sağlammış, görüntülere birşey olmazmış.

Bu durumun ortaya çıkmasından sonra kamerayı kullanan pek çok kullanıcı Nest'e -dolayısıyla Google'a- karşı isyan bayrağını çekmiş. Biz de bastırdığımız kamera paranoyaklığımızı tekrar çıkaran Nest'e teşekkür ederiz.

Kaynak: Gizmodo
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0