200 Dolarlık Modem Böyle Olur: Google OnHub

1
0
0
0
0
Geçtiğimiz günlerde Google’ın sıra dışı ve yenilikçi bir ürünü ortaya çıktı ve tek bir amacı vardı: evinizdeki internet deneyimini yeni bir boyuta taşımak.
200 Dolar (elbette Türkiye fiyatı değil) fiyat etiketi ile sıradan ya da sıradan olmayan çoğu modemden daha pahalı olan bu cihaz, her şeyden önce sade tasarımı ve dekoratif duruşu ile evinizin ortasında durmasından rahatsız olmayacağınız şekilde tasarlanmış.

Modemin mobil uygulaması sayesinde çeşitli ayarları ile oynayabiliyorsunuz ve elbette evinizde şu an bulunan modemden çok daha iyi sinyal aktarabiliyor. (en azından söylenen bu yönde)

Aşağıda birkaç özelliğinden söz edeceğimiz Google OnHub’ın bu fiyatı hak edip etmediğine siz karar verin (ama karar vermeden, modeme o kadar verilir mi demeden önce evinizde duran internet sağlayıcınızın kurulumda verdiği modemi düşünün)
İlk olarak OnHub’ın en göze batan özelliği - tasarımından sonra elbette - hemen her şeyini iOS ve Android uyumlu uygulaması ile yapabiliyor olmanız. SSID ve şifre bilgilerini uygulamanızdan görüntüleyip diğer insanlarla paylaşabiliyor ya da uygulama üzerinden bağlantınız ile ilgili değişiklikleri yapabiliyorsunuz.

Ayrıca OnHub’ın uygulaması size modeme bağlı olan cihazları görüntülemenizi sağlamasının yanı sıra hangi cihazın ne kadar veri kullandığını da görmenize imkan veriyor ve bu sayede “abi download mu var? Kim sömürüyor interneti? Bağlantı neden yavaş?” gibi soruları ortadan kaldırıyor.
Bir başka büyük kolaylık ise modeme reset atmak için yerinizden kalkmanızı gerektirmiyor olması. Uygulama üzerinden modeminize reset atabiliyorsunuz.

Üstelik Google, tarayıcısı ve arama motoru ile internette yaptığını hemen her şeyi biliyor da olsa modemin güvenlik ayarları sayesinde gezdiğiniz internet sitelerini takip edilemez olarak ayarlayabiliyorsunuz.
Modemin desteklediği hız ise Ultra HD videoları takılmadan ve sorunsuzca izlemenize imkan veriyor; ancak elbette bunun için bağlantınızın ve internet sağlayıcınızın sunduğu bant genişliğinin de yeterli olması gerekiyor.

 13 Farklı Anten


OnHub’ın teknik özelliklerinden söz etmek gerekirse de içinde 13 farklı anten bulunuyor ve bu antenlerden 3 çifti 2.4 GHz, üç çifti de 5 GHz frekansa ayarlanmış durumda.
Veri iletimini her koşulda optimum düzeyde tutabilmek için de bu antenler 120 derecelik bir açı ile yerleştirilmiş ve modemin tabanında bulunan plaka özel bir yansıtıcı olarak tasarlanmış. Bu sayede de modemin sinyal mesafesi uzatılmış.
Modemin ayrıca Bluetooth bağlantısı ve ZigBee radyo sinyali bağlantısı bulunuyor ki bu bağlantılar sayesinde Google’ın “nesnelerin interneti” sistemi olan Google Weave’e dahil olup diğer akıllı cihazlarla etkileşime girebiliyor.

4GB dahili depolama alanı bulunan modemin bu alanı ne yapacağı bilinmese de üzerindeki 3 wattlık hoparlör ufak bir fikir sahibi olmanızı sağlayabilir; ancak hoparlörün yanı sıra ne yazık ki mikrofonu olmayan OnHub’a Google Now ile kullanabildiğiniz sesli komutlarınızı haykıramıyorsunuz.
Ön kapağın değiştirilebilir olacağını söyleyen Google şu an için mavi ve siyah olan renk seçeneklerinin mümkün olduğunu söylerken ilerleyen dönemde farklı eklentilerle de zenginleştirebileceği bir tasarım sunmuş.
Bu modem 31 Ağustos tarihinde piyasaya çıkacak ve bakalım akıllı evlerin vazgeçilmez bir parçası olmayı hedefleyen Google, OnHub ile başarılı olabilecek mi?
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0