Google Yollardaki Delikleri Tespit Edebilecek

0
0
0
0
0
Google Yollardaki Delikleri Tespit Edebilecek
Asfalttaki delikler ya da çukurlar elbette kainattaki en büyük derdimiz değil; ancak hem en global dertlerden biri, hem de düşündüğünüzden aslında biraz daha büyük bir sıkıntı ve kimi zaman sebep oldukları hasar ölümcül olabiliyor.
2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre yol delikleri yılda 6.4 milyar Dolarlık hasara yol açıyormuş ve tüm trafik kazalarının 3’te biri (bu da 11 bin kadar ediyor yıl başına) kötü yol koşulları nedeniyle oluyormuş.

Yol çukurlarının ortak bazı özellikleri vardır. Mesela ne zaman nerede çıkacakları bilinmez; onlar bilinmezden gelip birden asfaltınızın orta yerinde belirirler ve kapatılmaları için umursanmaları neredeyse imkansızdır.

Neyse ki Google’ın yeni aldığı patent bu sıra dışı ve şeytani oluşumları engellemek ve onların hayatımızı daha fazla zora sokmasının önüne geçmek için atılmış yenilikçi bir adım olarak karşımıza çıkıyor. (tişikkirlir giigil)

Bu yeni patent, dikey konumlandırılmış bir akselerometre ve GPS’in senkronize bir şekilde çalışarak aracın sarsılma hareketinin gerçekleştiği noktayı Google Maps’e yükleyerek çalışıyor ve tüm sürücülerin verileri bir bulutta toplanarak ayrıştırılıp yol durumu haritası çıkartılıyor.

Sürücüler dışında belediyelere de erkenden tamir imkanı için güncel veri toplayabilen bu sistem, ciddi miktarda tasarruf da sağlayacak; zira 1 Dolarlık tamir harcaması yapılmadığı taktirde bu masraf 5 yıl içinde 7 Dolar’a çıkıyor.

Diğer taraftan Google’ın bu patentini kullanacağı yer kendisine ait sürücüsüz otomobiller olacak ki sürücü koltuğunda kimsenin olmadığı bir otomobili, sarsıntılı bir yolculuktan sonra suçlayamazsınız ve bir şekilde Google, yolculuğunuzu mümkün olduğunca yumuşak geçirmeniz için çalışıyor. (Elbette sürücüsüz otomobillerin tamponlarını yollarda bırakmalarını da kimse istemez)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0