Gorilla Glass Mı Daha Dayanıklı Yoksa Sapphire Mi?

0
0
0
0
0
Gorilla Glass Mı Daha Dayanıklı Yoksa Sapphire Mi?
Telefonlarda kullanılan en başarılı cam markaları olan Sapphire ve Gorilla Glass karşı karşıya geldi peki ya hangisi daha dayanıklı?
Apple'ın kendi cihazlarında kullanmasına alıştığımız Sapphire Glass teknolojisi ile Android telefonlarda görmeye alıştığımız Gorrila Glass teknolojisi( kabul ediyorum biraz genelleme oldu bu ) karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmayı Corning adlı bir firma yaptı. Yapılan testte 1mm inceliğinde Sapphire Glass ve 1mm inceliğinde Gorrila Glass birbiri ile kıyaslandı. Yapılan ilk testte günlük hayatta kullandığımız eşyalar ile her iki ekrana fiziksel temasta bulunulmuş. Bu test doğrultusunda Gorrila Glass, Sapphire Glass'a göre tam olarak 2.5 kat daha dayanıklı çıkmış.


Bu testin ardından Corning firması her iki ekranın tam dayanıklılık gücünü test etmek istemiş ve her iki ekrana da kırılana kadar baskı uygulamış. Bu test doğrultusunda Gorilla Glass 198 kilogram baskıya kadar dayanabilmiş. Sapphire Glass ie 73 kilogram baskıya kadar dayanmış. Gorilla Glass'ın daha dayanıklı olduğunu kabul etmek gerekiyor. Ancak ben arada bu kadar fazla farkın olacağını sanmıyorum. Zaten Apple firması uzunca bir süredir kendi fabrikalarında Sapphire Glass üretiyor. Özellikle iPhone 6'da karşımıza çıkacak olan Sapphire Glass ile Gorilla Glass 3'ün kıyaslanmasının daha doğru olacağını düşünüyorum. ( Bu arada Gorilla Glass'ı Corning firması üretiyor. Tabi ki Gorilla Glass daha üstün çıkacak.  )
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0