Görme Engeller İçin Çarpışmaya Duyarlı Sensör Geliştirildi

0
0
0
0
0
Görme Engeller İçin Çarpışmaya Duyarlı Sensör Geliştirildi
Geliştiriciler görme engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak uyarı sensörü üzerinde çalışıyor. Görme engeli bulunan kişileerin sosyal yaşamındaki sıkıntıları giderebilmek için geliştirilen giyilebilir uyarı sensörü, görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak.
Geliştiriciler görme engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak uyarı sensörü üzerinde çalışıyor. Görme engeli bulunan kişileerin sosyal yaşamındaki sıkıntıları giderebilmek için geliştirilen giyilebilir uyarı sensörü, görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak.

Hayati önem taşıyan cihaz üzerinde bulunan kamera sayesinde kişinin önüne gelen nesneler algılanıyor ve yakınlık mesafesine göre kullanıcıya sinyal yoluyla uyarı veriyor. Massachusetts Göz ve Kulak Araştırma Enstitüsü’de gerçekleştirilen bu proje, görme engelli insanların bir yere çarpma ihtimali en aza indirecek şekilde tasarlanmış. 25 kişi üzerinde denenen ve olumlu sonuçlar veren giyilebilir uyarı sensörü sayesinde, görme engellilerin 41 metrelik ve 46 nesnenin yer aldığı parkuru bitirmesi sonucunda çarpılan objelerin yüzde 37 oranında azaldığı gözlemlenmiş. 
 

Görme engelli kişilerin yaşadığı sıkıntıları büyük bir ölçüde ortadan kaldıracak olan cihazın ne zaman piyasaya çıkacağı henüz bilinmiyor ama piyasadaki yerini aldığı andan itibaren büyük ilgi göreceği kesin.  
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0