Güneş Enerjili Yol Paneli: Solar Roadways!

0
0
0
0
0
Güneş Enerjili Yol Paneli: Solar Roadways!
Daha önce birçok çılgın proje haberi yazdık fakat bu haber Dünyayı değiştirecek türden.
Daha önce birçok çılgın proje haberi yazdık fakat bu haber Dünyayı değiştirecek türden. Solar Roadways adındaki bu proje, şehirdeki bütün yolları solar paneller ile kaplayıp güneş ışığı alan bütün yollardan enerji üretme ile ilgili. Üstelik sadece enerji üretimi değil, üzerindeki led ışıklar ile sürücüleri uyarma, sensörleri ile hız sınırını aşan sürücüleri tespit etme, üzerindeki ısıtıcılar ile karlı havalarda üzerinde bulunan karı eritme gibi birbirinde faydalı işler yapıyor.

Bu sistemi hayata geçirmeyi planlayan Amerikalı bir çift, bağışlarını topladı ve Idaho eyaletinde bu işleme başlamaya hazırlanıyor. Bu sistem hakkında yazılan haberlerde Amerika’daki bütün anayollara bu sistemden yapılırsa, ihtiyacı olandan 3 kat daha fazla enerji üretebileceği yazıyor.

Yollardaki şeritlerin parladığını düşünün, üzerinde bulunan basınçölçer sayesinde heyelan ve vb durumlarda sizi uyaran bir yol düşünün, bir basketbol sahasının voleybol sahasına dönüşebileceğini düşünün, üstelik yapılabilecekler bunlarla sınırlı değil. Oldukça büyük bir bütçe gerektiren fakat yapıldıktan sonra kendini her şekilde amorti edebileceğinin garantisini veren bu sistem umarız bir gün bizim ülkemizde de kullanıma geçer. Böylece tepemizde elektrik direkleri görmeyiz, daha güvenli yollarda seyahat eder ve şehrin yollarını enerji kaynağı olarak kullanabiliriz.

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0