Güvercinlerin Yönlerini Bulmasının Sırrı Çözüldü

1
0
0
0
0
​Yüzyıllar önce insanların birbirleriyle mesajlaşmak amacıyla kullandığı güvercinlerin yönlerini nasıl bulduğuna dair gizem çözüldü.
Yüzyıllar önce insanların birbirleriyle mesajlaşmak amacıyla kullandığı güvercinlerin yönlerini nasıl bulduğuna dair gizem çözüldü.
 
Ukrayna’daki güvercinleri izleyen bilim insanları, araştırma yapmak için bu ülkedeki bir krateri tercih ettiler. Buradaki video kayıtlarında ilginç sonuçlar elde ettiler.
 
Zürih Üniversitesi’nden Dr. Hans-Peter Lipp ve Güney Afrika Üniversitesi’nden Kwazulu-Natal’a göre güvercinler, belirledikleri manyetik ipuçları sayesinde varmaları gereken yerleri rahatlıkla buluyor.
 
10 tane güvercine minyatür GPS takan araştırmacılar, uzunca bir süre bu güvercinleri takip etti. Çalışmayı yapan ekibin ellerindeki verilere göre göç eden güvercinler, yollarını jiroskopun çalışma mantalitesine benzer bir yöntemle buluyor.


 
Sürü halinde gezen güvercinleri kayıt altına alan araştırmacılar, güvercinlerin rota değiştirmesinde, aralarında belirledikleri hiyerarşik yapının etkili olduğunu iddia ediyor.
 
Güvercinlerle ilgili araştırmacıların bir başka görüşü ise,  her güvercinin sürüde bir görevinin olduğu yönünde. Fakat bazı güvercinlerin, diğerlerine göre sürü üzerinde daha fazla etkisi bulunuyor.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0