Hacker Olmanın Arka Planındaki Kalanlar

2
0
0
0
0
Hacker Olmanın Arka Planındaki Kalanlar
Hackerlar, Facebook, Twitter, Whatssap, Instagram gibi kendilerini insanların özel hayatlarında, iş hayatlarında, sanal hayatlarında bulmak ister. Fakat işin bir de hukuksal yönü var.
Bizim, millet olarak belirgin özelliklerimiz vardır. Mesela yardımseverizdir, misafirperverizdir bir de pek meraklıyızdır. Komşuda akşama ne pişecek haberimiz olsun isteriz. Hatta evinize bir plazma alırsınız, endoplazmik retikulumunuza kadar merak edebilirler. Hatta çocukken oynadığımız kim kimle nerede nasıl oyunu bile bizim millete has bir oyundur. Tabi nihayetinde, doğuştan meraklı büyüyen nesilden bazı haylazlar, teknolojinin ilerlemesi, Facebook, Twitter, Whatssap, Instagram derken birden kendilerini insanların özel hayatlarında, iş hayatlarında, sanal hayatlarında bulmak ister. Bu amaçla da çok ciddi bir müessese olan "Hacker’lık", diğer adıyla "Sistem Mühendisliği " kavramlarını lügata kazandırmışlardır.
 

 Hacker'ın tanımı


Vikipedia tanımı ile kısaca Hacker; bilgisayar korsanı, şahsî bilgisayarlara veya çeşitli kurum ve kuruluşlara ait bilgisayarlara ve ağlara izinsiz olarak giriş yapan kişi olarak tanımlanmıştır. Türk Dil Kurumu'nun, oldukça iyi niyetli tanımına göre de Hacker : "Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusunda bilgi sahibi olan, bilgisayar programlama alanında standardın üzerinde beceriye sahip bulunan ve böylece ileri düzeyde yazılımlar geliştiren ve onları kullanabilen kişi" olarak tanımlanmış. Şimdi gelelim uygulamaya, siz bir Facebook hesabı açıyorsunuz, Hacker, diğer adıyla siber terörist eğlenmek için ya da merak için, sizin Facebook hesabınızın şifresini buluyor- ki bu çok kolay bir işlemdir. Youtube da bile yemek tarifi verilir gibi şifre bulma tarifi verilmektedir - sonra sayfanıza giriyor, hani siz, bekarım dediğini, eşinize de : "Hayatım bu hafta yokum iş toplantısındayım, malum işler çok yoğun, Kerem ile Hamdi de çalışacak" deyip zor bela bir hafta sonu kaçamağı ayarladığınız şu Merve’nin, sizinle olan fotoğraf etiketlerini görebiliyor ya da ev temizliğiniz bitmiş azcık yan dairede oturan Sinem hanımla dedikodu yapmak istiyorsunuz, "Aman Sinem, bu benim kocam var ya kocam, beni fena darlatıyor, her hafta pazar parası diye aldığım 20 TL’nin 5 TL’sini saklamaktan helak oldum yahu, insan bir harçlık bırakır daha Oriflame’den allıklan ruj alacağım" diyorsunuz. Aynen bu yazışmayı Hacker arkadaşımız okuyabiliyor. Bu Hacker arkadaşlar, bazı zaman gizli hayranınız, bazı zaman yanınızda oturan arkadaşınız, az önce beach de güneşlendiğiniz sevgiliniz, iş arkadaşınız, kredi kartınızla harcama yapmak isteyen bir yabancı ya da 20 yıllık eşiniz olabiliyor.

 

 Bir sırrı Hacker ve sen biliyorsan, o artık sır değildir


Bir sistemi hackleme çok basit yöntemlerle olabilmektedir. Farzı misal, iş yerinizdeki mesai arkadaşınız Hikmet, size aşık, bu hackleme konulara da vakıf, "Selincim telefonuna bir e posta gönderdim yarın ki sunumla ilgili bakar mısın?" diyor, siz de "Aldım kabul ettim Hikmet " diyorsunuz, içerisinde casus program yüklü dosyayı açtığınızda, Hikmet telefonunuzdaki A dan Z ye her şeyi görebiliyor. Kısaca telefonunuzu ele geçiriyor, bilgisayarınıza göndermişse bilgisayarınızı ele geçiriyor. Hacker aleminde Selin durumunda olan kişilere "Kurban" ya da "Hedef" tanımlaması yapılmaktadır. Hatta bir takım Hacker sitelerinde, Hedef ya da Kurban’a yaklaşmanın metotları, kurulacak duygusal bağ, hedef haritası gibi kılavuzlar da öğretilmektedir. Ne kullandığımız telefonlar, ne de bilgisayarlarımız güvenli değildir. Teknolojinin ilerlemesi, şifre kırma metotlarının kolaylaşması ile telefonumuz, web sitemizi, bilgisayarımızı hackleyen hackerların ulaştığı bilgilere bakıldığında bize bir aile ferdinden bile yakın olduklarını söylemek doğru olacaktır. Gün gelir annenizle bile paylaşmadığınız sırrınız, "bir seyi iki kişi biliyorsa (sen ve Hacker ) sır olmaktan çıkar" felsefesinden yola çıkarak artık kamuya sunulmuştur.
 

 Olayın bir de hukuki boyutu var


Tek tek hackleme ve hacklenmekten korunma metotlarını yazmak, gerek bana ayrılan satırları, gerek bilişim hususundaki tekniklerde haddimi aşmak istemeyişimden dolayı yukarıdaki örneklerimle sınırlı olacaktır. Ancak hukuki boyutuna da çok kısa değinmek istiyorum. Öncelikle haberleşme hakkı ve özel hayatın gizliliği hakkı anayasal bir haktır. Bu hakkın ihlali durumunda Türk Ceza Kanunu’nun eylemlere göre 113, 117 , 123 , 124 ,132,134 , 135, 142 , 243 ve devamı maddelerinde hapis cezası düzenlenmiştir. Hapis cezası miktarları, eylemin duruma göre (sisteme girme, sistemde kalma, sistemde değişiklik yapma, kredi kartı bilgilerini alma vb) değişmektedir. Bu yazıyı okuduktan sonra belki yanınızdaki arkadaşınıza belki de babanıza şüpheli gözlerle bakıyor olabilirsiniz hatta okuyup adam olamadı diye üzüldüğünüz evladınız kim bilebilir belki çoktan sistem mühendisi olmuş doktora tezini yazıyor olabilir. Esen kalın.

Av. Özge Özşahin
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0