Hakem Tartışmalarına Son: Adaleti Sağlayacak Robot Hakem Geliyor!

1
0
0
0
0
Hayatın her alanına girmeye başlayan robotlar şimdi de spor mücadelelerinde söz sahibi olacak. Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda robot hakemler görev yapacak.
Robotlar yaşamın her alanında yer bulmaya devam ediyor. Üretimden ev işlerine kadar birçok alana yönelik geliştirilen robotlara bir yenisi daha ekleniyor. Tokyo 2020 Olimpiyatları için tasarlanan robot hakem, dünyanın en büyük spor organizasyonuna el atmaya hazırlanıyor.

 Yeni Robot Sistemi Hangi Firma Üretecek?

Cnet’in haberine göre, Japon teknoloji şirketi Fujitsu’nun geliştirdiği robotlar 2020 olimpiyat oyunlarında atletizm dalında hakemlik yapacak. Güçlü lazerler ile atletlerin 3D modellemelerini gerçek zamanlı olarak çıkaracak sistemde, her hareket en hassas şekilde takip edilecek ve o spor dalının kurallarına uygun olarak puanlama gerçekleştirilecek. 

 Yeni Sistem Ne Sağlayacak, Nasıl Çalışacak?

Yeni sistemin amacı jimnastik ve dinamik spor dallarında puanlamaların tarafsızlığı konusundaki şüpheleri oradan kaldırmak. Japon Jimnastik Derneği’nin de desteklediği sistemde, 10 ya da daha fazla kameranın ve 3D lazer sensörlerin kullanılacak. Her karede 76,800 hareket noktası ölçümlenecek ve buna göre sporcunun performans puanları belirlenmesine katkı sağlanacak. Yeni teknolojinin Tokyo 2020’den önce hazır duruma getirilmesi bekleniyor. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0