Hamam Böcekleri Hayatımızı Kurtaracak

1
0
0
0
0
Hamam Böcekleri Hayatımızı Kurtaracak
Hamam böcekleriyle arası iyi olan kimse yoktur sanırım. Bir gece ansızın gelen hamam böceği, gecenizi berbat edebilir. Hele bir de sizin binde biriniz kadar bir boyuta sahip böcekten korkmanız işleri iyice berbat eder. Ancak bu haberimizi okuduktan sonra onlara artık farklı gözle bakmaya başlayacaksınız. 
Hamam böcekleriyle arası iyi olan kimse yoktur sanırım. Bir gece ansızın gelen hamam böceği, gecenizi berbat edebilir. Hele bir de sizin binde biriniz kadar bir boyuta sahip böcekten korkmanız işleri iyice berbat eder. Ancak bu haberimizi okuduktan sonra onlara artık farklı gözle bakmaya başlayacaksınız. 

Hamam böcekleri, Kuzey Karolina Üniversitesi'nde denek olarak kullanılmaya başlandı. Geliştirilen projede hamam böceğinin üstüne yerleştirdikleri çipleri, antenlerine bağlıyorlar. Aynı zamanda sırtlarındaki bu çiplerin üzerinde 3D mikrofonlarda mevcut. Böceklerin ne tarafa gideceğinin bile kontrolü yapılabilen bu araştırmada, insan hayatı düşünülmüş. Afet anında, enkaz altında kalan birini bulmayı çok kolaylaştıracak olan bu deneyin bir an önce hayata geçirilmesi, can kayıplarını minimuma indirecektir. Özellikle ülkemizde sıkça meydana gelen maden facialarında bu tarz bir teknoloji birçok insanın hayatını kurtaracaktır. 

Akıllı böceklerin daha verimli çalışabilmesi için bir ekip halinde dolaşması gerekiyor. Üzerilerindeki mikrofon, kurtarılacak kişinin sesinin nereden geldiğini, ne kadar mesafede olduğunu da belirleyebiliyor. "Görünmez çit" diye adlandırılan bu sistemin ilk prototipini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.


1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0