Hidrojenle Çalışan Bisiklet: Hy-Cycle

0
0
0
0
0
Hidrojenle Çalışan Bisiklet: Hy-Cycle
​Özellikle Asya-Pasifik ülkelerinde oldukça yaygın olan elektrikli bisiklet kullanımı, yavaş yavaş ülkemize de uğramaya başladı. Avustralya’nın New South Wales Üniversitesi, enerjisini hidrojen yakıt pillerinden alan bir bisiklet geliştirdi.
Özellikle Asya-Pasifik ülkelerinde oldukça yaygın olan elektrikli bisiklet kullanımı, yavaş yavaş ülkemize de uğramaya başladı. Avustralya’nın New South Wales Üniversitesi, enerjisini hidrojen yakıt pillerinden alan bir bisiklet geliştirdi.
 
Otomobil dünyasında da adının sıklıkla geçtiği hidrojenle çalışan otomobil üretimi, şimdilik dört tekerli araçların enerjisini sağlayacak güce ve güvenliğe erişemedi. Fakat New South Wales Üniversitesi, bu bisikletin teknolojiden rahatlıkla faydalanabileceğinden emin.
 
Hy-Cycle adı verilen bu projede bisiklet, gücünü hidrojenden alıyor. Dolu bir depoyla yaklaşık 125 km yol kat edebilen bisikletin deposu, 2.5 kilogram ağırlığındaki hidrojen gazını güvenli bir şekilde muhafaza edebiliyor. Bu miktardaki yakıtın tüketiciye maliyeti ise yalnızca 2 dolar! (ortalama 5 TL) Bisikletin fiyatının ise 2600 dolar olacağı tahmin ediliyor.
 
Dünyanın en ekonomik taşıtlarından biri olacağı muhakkak olan Hy-Cycle, çevre dostu bir araç olması nedeniyle bizleri hayli mutlu etti.
 
Bisikletin tanıtım videosuna bir göz atın.
 
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0