Her Gün Yenisi Çıkan Garip Kaykaylar da Neyin Nesi

0
0
0
0
0
Rönesans, Sanayi Devrimi, Bilgisayar Çağı … tarihin her dönemi kendi kilometre taşı olan icatları ile hatırlanır ve anılır. Peki 2000’li yılların ilk yarısı evden işe gitmek için kullandığımız garip oyuncaklarla mı anılacak?
Evet insanların geleneksek kaykay ya da scooterlara alternatif olarak türlü türlü ve kimisi şekilsiz onlarca varyasyon üretmeye başladığı bir dönemden geçiyoruz ve belli ki hangisini sevdiğimizi ve ne kullanmak istediğimizi bilmiyoruz.

Bir zamanlar ana haber bültenlerine kadar çıkan Ginger (zencefil diye kaykay olmaz ya neyse), başkanlar tarafından dahi kullanılmış, hatta George Bush üzerinden düşülmesi imkansız denen bu muhteşem dengeli aletten düşmeyi bir şekilde başarmıştı.

Jiroskop teknolojisinin bu gibi araçları kusursuz dengede tutabilmek için kullanılabileceğini gösteren Ginger’ın ardından neredeyse sonsuz sayıda alternatif prototip ve ürün tasarlanırken bazıları seri üretime girmeyi ve son kullanıcıya ulaşmayı da başarıyor.

İki ya da üç tekerlekli olabildiği gibi tek tekerleğe kadar inebilen hatta Lexus’un yeni mucizesi gerçekten uçan kaykay ile birlikte tekerleksiz ve havada giden platformlar sıra dışı tasarımı ile geleceğin ulaşım metodu olmaya çalışırken kimi zaman gerçekten sıra dışı ya da komik görüntülere de sahne oluyorlar.
 

 Self-Balancing Scooter


Marka adı bulunmayan bu cihaz, sizi ayakta ve dik tutabilmek için kendi dengesini kendi sağlıyor ve her biri ayrı birer motora sahip iki tekerlek üzerinde hareket ediyor. Saatte 16 kilometreye kadar hızlanabilen bu araç sokakta da çok garip karşılanmayacağınız türden ve listemizdeki kullanılabilir sınıfında; ancak kullanmaya alışmak biraz zaman alabilir.
 

 OneWheel - Tek teker


Mountain View’da çalışan bir mühendis tarafından yaratılan bu elektrikli ve kendini dengeleyebilen tek tekerlekli araç, Kickstarter ile hayata geçmeyi başarmış bir proje.

San Francisco’da yaşıyorsanız birilerinin bunu gerçekten kullanıldığını görme ihtimaliniz de oldukça yüksek ve hatta bir grup insan arasında son derece popüler hale gelmiş durumda; ancak tek tekerlek üzerinde dengede durmak alışık olduğumuz bir hareket şekli değil; bir süre birkaç kırığı göz önüne almanız gerekli.
 

 Stowboard


İşte kaykaya en yakın modern tasarım, hatta kaykayın modern hali bu.

Gerek ulaşım, gerekse spor amaçlı kullanıma müsait olan bu katlanabilir kaykayı evinizden çıkıp açıyorsunuz, gideceğiniz yere ulaşınca katlayıp sırt çantanıza atabiliyor ya da dilerseniz bisiklet parkı için ayrılmış demirlere zincirleyebiliyorsunuz.

Fiyatı da diğer ürünlere göre düşük olan bu araç eğer normal kaykayı kullanabiliyorsanız sorun yaşamadan kullanabileceğiniz bir tasarım, üstelik daha havalı.
 

 WalkCar


Kaykay olayına da kendi geleneksel garip Japon bakış açısıyla yaklaşan Japon arkadaşlarımızın bu araçlarla ilgili son icadı olan WalkCar, 6 tekerleği ve bir de küçük motoru ile düz bir platformdan oluşuyor; üzerine çıkıyorsunuz ve gidiyor. (yürümekten biraz daha hızlı gidiyor)

Hala geliştirilme aşamasında olan bu platform, 800 Dolar civarında bir fiyatla piyasaya çıkacak ve bu da onu sokaklarda görme ihtimalinizi azaltacak unsurlardan biri. (yeteri kadar garip olması yetmiyormuş gibi)
 

 RipStik - Kaldırım sörfü


Normal bir kaykayı ikiye bölerek her iki parçadan da bir kaykay yapmış gibi duran Ripstik, bir önde ve bir arkada iki tekerleği ile uzmanlaşması zor bir araç.

Kaykaydan çok betonda sörf deneyimi sunan bu zımbırtı, eğer mahallenize yakın kaykay pistleri varsa görme ihtimaliniz yüksek bir oyuncak; ama bana çok tekin gelmedi, denemenizi tavsiye etmiyorum. Özellikle de kaykay deneyiminiz yoksa.

 Boosted Board


999 Dolar ile 1299 Dolar arasında değişen fiyat aralığı ile bu elektrikli, şarj edilebilir kaykay, saatte 35 kilometre hıza ulaşabiliyor ve son derece dengeli, uzun bir kaykay.

Fiyatı her ne kadar kendisine sahip olmayı zorlaştırsa da bisiklet yolları için son derece kullanışlı ve ulaşım için oldukça verimli bir araç.

Yalnız gösteri amaçlı kullanmayın, çünkü dengeli yapısı numara yapmanızı zorlaştırıyor. (artizlik yapmıcan birader, öpersin yeri sonra)

 Lexus Hoverboard


… ve işte gelecek.

Geleceğe Dönüş filmini izleyen herkesin hayali olan bu araç, yıllar hatta on yıllar süren bekleyişin ardından nihayet gerçeğe dönüşüyor.

Her ne kadar Lexus’un reklamı için geliştirilen ve piyasaya çıkamayacak olan bir oyuncak da olsa süperiletken mıknatısların ve sıvı nitrojenin böyle bir rüyayı gerçek kıldığını görmek bile yeterli.

 U3-X


Henüz piyasaya çıkmamış bir başka ürün olan U3-X Honda’nın geliştirdiği ve unicycle adını verdiği bir başka Asya işi garabet.

Elektrikli bir araç olan U3-X, oturarak kullandığınız plastik bir gövdeye sahip ve jiroskopik tekerleği sayesinde son derece kolay bir kullanım sunuyor. (böyle bi şey alıp kullanmak lazım işe gelip giderken)
 

 Fliz Bike


Kendinize bir semer takmanızı gerektiren bu insan gücüyle çalışan at arabası, listemizdeki en anlamsız oyuncak olabilir.

Yürüyerek kullandığınız bu araç, görüntüde sizi bir yerden bir yere ulaştırmak için yürüyerek harcadığınız efordan daha fazla yoracakmış gibi görünüyor.

Karşılaşma ihtimaliniz bence olmayan bu aracı yolda falan görürseniz akıl hastanesinden önce lütfen bize haber verin, gidip kullanan arkadaşla röportaj yapalım, aklından falan şüphe edelim öyle gitsin.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0