İnsan ve Bilgisayar Aşk Yaşayacak (?)

0
0
0
0
0
İnsan ve Bilgisayar Aşk Yaşayacak (?)
Google’ın mühendislik direktörü Ray Kurzwell, “Her” filminin yakında gerçeğe dönüşebileceği kehanetinde bulundu.
Google’ın mühendislik direktörü Ray Kurzwell, “Her” filminin yakında gerçeğe dönüşebileceği kehanetinde bulunmuş. (Filmin konusu yapay zekaya aşık olan bir adam bu arada) Kurzwell’e göre 15 yıl içinde insanlar bilgisayarlarla aşk yaşayabilecekler.

Kurzwell, “ Tahminime göre, bilgisayarlar 15 yıl içinde, yani 2029'a kadar insan seviyesine erişecek" ifadesini kullandı. 'İnsan seviyesi' ifadesiyle makinelerin duygusal zeka geliştireceğini belirten Kurzweil, "Şaka yapabilecekler, komik veya romantik olabilecekler, hatta sevgi gösterebilecekler. Bu nokta, insan zekasının en üst seviyesi olacak ve kesinlikle göz ardı edilemeyecek” dedi.

Bizim ülkemizde damacanaya yükselen adam varken, hologramlı, konuşan bilgisayarı havada karada severler Ray. Aklın çıkar yeminle. Bilgisayardan, teknolojiden soğursun. Gider bi sahil kasabasına şarapçı olursun burada gördüklerinden sonra.

Ray Kurzwell sıradan bir insan değil bu arada, Dünyanın en ünlü fütüristlerinden birisi olan (future=gelecek; böyle böyle Türkçe yozlaşıyor.) 1990 yılında bulunduğu bir kehanette, 1998 yılına kadar bilgisayarların dünya satranç şampiyonunu yenebileceğini söylemiş, IBM’in Deep Blue isimli bilgisayarı 1997 yılında Garry Casparov’u yenmişti.

Ray Kurzwell’in dediği kehanetin temel sebebi ise teknolojinin insanları yalnızlaştırması gibi geldi bana. İnsan bilgisayara aşık olur mu lan? Ayak baş parmağım ile açıp kapadığım alete niye aşık olayım ben?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0