İstanbul'da Drone Uçuşu Yapmak Yasak!

1
1
0
0
0
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Twitter üzerinden yaptığı açıklamada İstanbul üzerinde yapılacak drone uçuşlarının yasaklandığını bildirdi.
Hobiden video prodüksiyonuna kadar birçok alanda karşımıza çıkan drone'lar ya da Türkçe karşılığıyla insansız hava araçları günümüzde binlerce kişi tarafından kullanılır hale geldi. Hatta drone kullanımı ciddileşince basit oyuncak kategorisinde olmayan belli bir ağırlığın üzerindeki tüm drone'lara resmi kayıt zorunluluğu getirilmişti. 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) bugün resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yayınladı. SHGM yayınladığı açıklamada İstanbul üzerinde 20.000feet altında tüm insansız hava aracı (drone) ve VFR uçuşunun yasaklandığını belirtti. Bu yasağın sebebi henüz resmi olarak açıklanmasa da 15 Temmuz'dan bu yana ülkemizde yaşanan üzücü olaydan dolayı İstanbul üzerinde drone uçuşlarının yasaklandığını tahmin ediyoruz.
 

Normal drone kullanıcıların 20.000feet gibi bir yüksekliğe çıkmanın çok zor olduğunu hesaba kattığımızda standart yükseklikteki uçuşların İstanbul üzerinde yasaklandığını söyleyebiliriz. Eğer herhangi bir drone sahibiyseniz bu yasağı mutlaka dikkate almanız gerekiyor, yasağı ihlal ederseniz çok ciddi yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca tanıdığınız drone sahiplerine bu haberi ulaştırmanızda yarar var. Yasağın ne zaman kaldırılacağı ile ilgili bir bilgi ise henüz mevcut değil.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0