Kaza Sırasında Acil Servise Otomatik Çağrı mı Olacak?

0
0
0
0
0
Avrupa Parlamentosu, 2018 yılı Mart ayında kadar yeni arabaların tamamında eCall (eÇağrı) adı verilmiş olan bir acil arama sistemi takılması konusunda anlaşmaya gidildi.
Avrupa Parlamentosu, 2018 yılı Mart ayında kadar yeni arabaların tamamında eCall (eÇağrı) adı verilmiş olan bir acil arama sistemi takılması konusunda anlaşmaya gidildi.

Sistem, kaza anında acil servislere otomatik olarak çağrı gönderiyor.

Ancak anlaşmanın hayata geçirilmesi için Avrupa Parlamentosu’nda ve tüm üye ülkelerinde onayını alması gerekiyor.


 

 Basit Veriler Gönderecek
 

Avrupa Ulaşım Güvenliği Konseyi Başkanı Antonio Avenoso’nun ilk adımını attığı eCall uygulaması, araçtan acil durum anında dört basit veri gönderiyor.

► Aracın türü,

► Kullanılan yakıt,

► Kazanın Zamanlaması,

► Aracın Konumu
 

 Hükümetin Kontrolünde Olması Risk mi Taşıyor?


Diğer bir yandan hükümet denetiminde olacak bir araç içi sistemin yetkililer tarafından taşıtların konumunu belirleyeceğini ve hükümetin bu yöntemle araçları takip edeceği gibi bir söylenti de mevcut durumda.

Bunun yanı sıra, uzmanlar sistemin uygulanmasının neden 2018 gibi uzak bir tarihe bırakıldığını sorguluyor.Antonio Avenoso da “Sistemin yeni arabaların tümüne takılması için yıllarca bekleyerek olmamız ve arabaların bir bölümünün henüz bu yasayla korunmuyor olacağı gerçeği üzücü” açıklamasını yaptı.

Aslında eCall teknolojisi için ilk teklif 2012 yılında verilmişti. Fakat gizlilik hakkında dair endişeler olduğu gibi bazı nedenlerden dolayı teknolojinin uygulaması ertelenmişti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0