Kendi Elleriyle Gyrocopter Üreten, Denizli’nin ‘“Vecihi”si Mucit Doktor

0
0
0
0
0
Denizli’de bir devlet hastanesinde doktor olan Levent Ceylan, mesaisinin dışında kalan zamanlarda ürettiği hava taşıtıyla bir sürüş gerçekleştirdi.
Geçtiğimiz yıl Denizli Servergazi Devlet Hastanesi’nde Çocuk Hastalıkları Uzmanı olarak görev almaya başlayan Levent Ceylan, kendi elleriyle ürettiği ‘gyrocopter’le akrobatik hareketler de yaptığı bir sürüş gerçekleştirdi. 

Önce ısınma turları atan ve sonra arazide hızlanarak gökyüzüne doğru yükselen Ceylan’ın tasarladığı hava taşıtı, görünümüyle helikopterleri andırıyor. Levye adını verdiği dümenle aracın hızını istediği düzeyde tutan ve irtifasını kontrol eden Ceylan’ın bu tutkusu daha ilkokul yıllarındayken başlamış. O zamanlar da oyuncak uçaklar yaptığını söyleyen Ceylan, aradan yıllar geçtikten sonra bu sefer gerçekten de uçan bir hava taşıtı tasarlamayı başarmış.Önceleri doktor olmak istese de ‘kader beni doktor yaptı’ diyen Ceylan, üniversite yıllarındayken THK’nın model uçak kurslarına gittiğini ve okulun bitmesinin ardından kendi uçak modelini nasıl yapabileceğine dair araştırmalara başladığını söyledi. Atölyede hava aracı tasarlarken bir yandan yamaç paraşütü ve motorlu paraşütte de uzmanlaştığını söyleyen Ceylan, ilk uçuşunu ise 2001 yılında tamamladığı aracıyla gerçekleştirmiş.Tayini Denizli’ye çıktıktan araştırmalarını iyice sıklaştırdığını söyleyen Ceylan, “Tayin olduktan sonra Denizli'ye geldiğim gün, ev bakmadan önce nerede uçabileceğimi araştırdım. Uygun araziyi bulduktan sonra yakın bir semtten ev buldum. İş yoğunluğum fazla, vakit buldukça uçuşa hafta sonları 1-2 saat zaman ayırıyorum. Çevremdekiler kendi yaptığım bir araçla uçmamı korkuyla karşılıyor. Kimsenin pek görmediği bir uğraş olduğu için garip bakılıyor ama kötü karşılanmıyor. Zaman zaman 'Vecihi' esprileri yapılıyor. Özellikle aile içinde sıkça yapılıyor. Ne diyebilirim, benzetiyorlar” dedi.


0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0