Konumuna Göre Görünümünü Değiştiren Resim Teknolojisi

0
0
0
0
0
Konumuna Göre Görünümünü Değiştiren Resim Teknolojisi
Bulunduğu konuma göre üzerinde bulunan görseli değiştiren özel bir resimleme teknolojisi üretildi.
Küçükken hepimiz, üç boyutlu görüntüler görmemizi sağlayan ve oynattığımızda şekli değişen hologramlarla oynamışızdır. Son derece eğlenceli olmasına rağmen sadece 2 farklı fotoğrafın üst üste, farklı konumlanmasıyla birlikte oluşturulan bu hologramlar, sahip oldukları kaliteyle birlikte maalesef sadece bizleri eğlendirmeye yarıyorlardı. Bu hologramlarda bulunan teknolojiden çok etkilenmiş olan ve bu teknolojiyi geliştirmeyi kendilerine amaç edinmiş olan Ecole Polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL) araştırmacıları, yeni bir resimleme tekniği kullanarak konumuna göre görüntüsünü değiştiren iki boyutlu bir resimleme teknolojisi geliştirdiklerini duyurdular.
 

Geliştirilen bu yeni teknoloji sayesinde basım yapılabilen her türlü metal materyal, görünümünü değiştirebilen resimlere sahip olabiliyor. Teknolojinin temelinde, konumla birlikte yer değiştiren özelleştirilmiş bir mürekkep yatıyor. Bu mürekkep, sahip olduğu renk pigmentlerini ışığın konumuna göre "güçlü renk" ve "zayıf renk" olarak ayarlıyor. Konuma göre güçlü olan renk, ışık açısı değiştirilmediği sürece görüntüye geliyor. Işığın açısıyla birlikte değişen gölgelendirme ise, zayıf rengin istediği etkenlere kavuşmasını sağlıyor ve bu sefer de zayıf olan renk görülebiliyor.

Bu yöntemde sadece güçlü ve zayıf renkler bulunması nedeniyle en fazla iki görüntü oluşabiliyor. Yöntemin kağıtlarda kullanılamaması ve sadece metallerde kullanılabiliyor olması, tekniğin sadece güvenlik amacıyla kullanılabilecek olan kartlarda kullanılabilecek olması anlamına geliyor.

Kaynak: DigitalTrends 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0