Dinlenemeyen Telefonlar Yılbaşından Önce Gelecek!

0
0
0
0
0
Dinlenemeyen Telefonlar Yılbaşından Önce Gelecek!
​Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yeni kriptolu telefonların yılbaşına kadar hizmete sunulacağını söyledi. 
Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yeni kriptolu telefonların yılbaşına kadar hizmete sunulacağını söyledi. Bakan Işık: “ Kriptolu telefonların yazılımının hazırlandığı odaya ben bile giremiyorum” dedi.
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeni kriptolu telefonların yazılımlarının hazırlandığı odaya kendisinin bile giremediğini söyleyen Işık, aynı zamanda yasa dışı telefon dinlemelerine ilişkin çalışmaların devam ettiğini söyledi. Şimdiye kadar 164 kriptolu telefondan 76’sının dinlendiğini dile getiren Işık; matematiksel olarak bu rakamdan daha fazlasının dinlendiği sonucuna varabileceklerini dile getirdi.
 
Bu kadar kapsamlı bir dinlemenin ancak TÜBİTAK, TİB, emniyet ve yargıda örgütlenilerek yapılabileceğini söyleyen Işık, “ Biz bunun için paralel örgüt diyoruz. Böyle bir örgütlenme olmadan bu telefonları dinleyemezsiniz” dedi.
 
Söz konusu telefonların yazılımlarını yapan kişilerin gerekli güvenlik önlemlerinden geçtiğini ve kendilerine clearance (temiz kağıdı) verildiğini belirten Işık, yazılımın gizlilik içerisinde hazırlandığını, yazılımın hazırlandığı oraya kendisinin bile giremediğini söyledi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0