Kutudan Başka Şeylerin Çıktığı En İlginç 10 Sipariş

23
3
3
2
1
Son günlerde artan ve özellikle internet veya televizyon üzerinden yapılan siparişlerde beklenen ürün yerine birçok ilginç şeyler çıktı. Biz de sizler için bunlardan 10 tanesini derleyerek tek bir liste olarak hazırlıyoruz.
Son dönemlerde artan online siparişlerde dikkatli olunması gerektiğini her seferinde söylemekteyiz. Birçoğumuz bilinçli olsa da bazı siteler bilinçsiz kullanıcıları ekmek kapısı olarak görüp dolandırmaktalar.

Televizyonda da gördüğümüz örneklerde o kadar allanıp pullanmış ürünlere 100-200TL civarı fiyat verilmekte ve bilmeyen kullanıcılar da ya bu isim bezerliği bulunan cihazları gerçeği zannederek ya da sadece fiyatının çok ucuz olmasına kanarak ürün ellerine ulaştıklarında pişman oluyorlar.

Fakat bu kişilerden daha şanssız insanlar da bulunuyor. Yine telefon ile veya internet üzerinden yapılan siparişlerde ürün yerine çok farklı şeylerin çıktığını da görmekteyiz. Hıyar, armut, taş gibi birçok ilginç ve bir o kadar da komik şeylerin çıktığı kutular için size bir liste hazırladık. Bu listemiz hem biraz gülümsemek hem de dikkatli olmak için de sizlere örnek oluşturması amacıyla hazırlandığını da belirtmiş olalım.
 

 1) Hıyar ve Oyuncak Telefon
Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan Yusuf Kurnaz, internet üzerinden tamı tamına 900TL vererek sipariş ettiğini sandığı cep telefonu eline ulaştıktan sonra kutusundan hıyar ve oyuncak cep telefonu çıktı. Daha sonra ürünü aldığı firmaya telefon ettiğinde, “Biz salatalık değil elma göndeririz. Telefonumuz gerçektir” cevabıyla karşılaştığı belirten Kurnaz, Çarşı polis Merkezi'ne gidip, siparişi verdiği firmadan, koliyi incelemeden teslim aldıklarını ileri sürdüğü kargo şirketinden de şikayetçi olmuş.İşin en komik yanı ise DHA muhabiri ile röportaj yapan Kurnaz, “Bu kampanyayı yapan firma dolandırdığı yetmiyormuş gibi espri yeteneğini kaybetmemiş, salatalık gönderdi. Mağdur olmak istemiyorsanız, internetteki her kampanyaya inanmayın. İnternetten alışverniş yapıyorsanız da tanımadığınız firmalar, yerine güvenilir, bildik olanları tercih edin” diyerek, uyardıktan sonra kendisine gönderilen salatalığı yiyerek, “900 liraya ithal salatalık, herkese tavsiye ederim” diyerek, espiri yaptı. (E afiyet olsun diyelim o zaman)
 

 2) Doğranmış Hıyar
Rizeli bir vatandaş televizyon kanalında yapılan bir reklamda soruya doğru cevap veren kişilere binlerce liralık telefonu indirimli fiyata vereceklerini söyleyen dolandırıcılara inanıp, telefonla verilen numarayı aramış.

Asıl olay ise bundan sonra başlıyor. Siparişi verdikten sonra teslim adlığı kargo kutusunu açan vatandaş ise şok olmuş. 179TL’ye indirimli şekilde aldığı telefon kutusundan soyulmuş bir salatalık ve indirimli satın aldığı telefona ait bir bağlantı kablosu çıkmış. Rizeli vatandaş telefonla yetkilileri arasa da kimseden cevap alamamış. ("Soyulmuş Hıyar" ile ince mesaj da göndermişler. Ama ayıp olmuş)
 

 3) Armut
Bitlis’te yaşayan Muştak Aydın isimli bir kişi, televizyon reklamında gördüğü telefondan sipariş etti. Fakat son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız durum yine ortaya çıktı: Kutudan telefon yerine armut çıktı. (alışmıştık salatalığa, demek ki adamların meyve yelpazesi genişmiş)

Konuyla ilgili şikayetini dile getiren Muştak Aydın, “Sadece şunu söylemek istiyorum, televizyonlardaki bu reklamlara kesinlikle inanmayın. Çünkü insanları güpegündüz kandırıyorlar. Eğer yine de satın almak istiyorsanız, sonuç olarak benim gibi pişman olacaksınız” dedi.Telefon mağduru olan Aydın, TV’lerdeki bu tarz reklamların denetim altında olup olmadığını bilmediğini, fakat gerekli tüm yerlere şikayette bulunacağını söyledi. (ah be arkadaş, hiç mi Webtekno’yu takip etmedin. kaç kere bununla ilgili haber yaptık)

 

 4) Taş
13 yaşındaki yeğenine noel hediyesi olarak Playstation 4 GTA V Bundle almak için Colorado Walmart'a giden Igor Baksht adlı vatandaş, $399'a aldığı indirimdeki PS4 ile mağazadan yeğeninin yaşayacağı heyacanı ve mutluluğu düşünerek oradan ayrılıyor.

20 Aralık'ta verdiği hediyenin gururuyla 13 yaşındaki yeğeninin paketi açmasını izleyen Igor, o sırada büyük bir şoka uğruyor. Çünkü aldığı Playstation 4 GTA V Bundle paketinin içinde PS4 ve GTA V oyunu yerine iki adet paketlenmiş taş çıkıyor! (Hadi hıyar en azından yararlıydı da taş nedir yav.)

Bu olayın ardından hemen Walmart'a giden müşteri olayı anlatarak şikayetini dile getiriyor. Çalışanlardan kimsenin inanmaması sonucu eve eli boş dönen Igor, Walmart'ı defalarca arayarak hakkını savunuyor ve en sonunda mağaza müdürü Igor'u arayarak ödediği ücreti ya da yeni bir PS 4 GTA V Bundle'ını alabileceği haberini veriyor. (En azından hatalarını kabul etmişler)
 

 5) Lastik Tamir Seti (?!)
Iğdır’da su tesisatçısı olarak yaşayan Yılmaz Karaduman, televizyonda gördüğü reklamda cep telefonunu satın aldı. Her zamanki gibi telefon yerine çok farklı bir ürünle karşılaştı.

Sipariş verdiği telefonun kargosu iki gün sonra eline ulaşan Karaduman, kutunun içerisinden telefon yerine lastik tamir seti gönderildiğini gördü. Firmadan daha sonra parasını alamayan Karaduman, tüketici mahkemesine başvurarak dava açtı. 

İnternetten ilk kez alışveriş yapan ve telefonu arkadaşına hediye etmek için aldığını söyleyen Karaduman, “Reklamlarda telefon çok güzel görünüyordu, ben de ücretini ödeyip sipariş verdim. Fakat kutunun içerisinden telefon yerine lastik tamir seti çıktı. Ben şimdi bununla ne yapacağım?” dedi. (abimize yine insaflı davranıp farklı bir meslekle ilgili ürün göndermişler, hıyar çıksaydı amca oğullarını da toplayıp kanalı basabilirdi) Kaç gündür telefonla kanalı aradıklarını ve kimseye ulaşamadığını söyleyen Karaduman, avukatıyla birlikte dilekçe hazırlayıp hem firmaya hem de televizyon kanalına dava açtı.
 

 6) Fotokopisi
38 yaşındaki Paul BarringtoneBay’den değeri 6000 TL olan ve indirimli fiyatla 1700 TL’ye satın aldığı MacBookAir’ın kutusundan ürünün fotokopisinin çekildiği bir kağıt çıktı.

Konuyla ilgili üzüntüsünü dile getiren Barrington, “Bu bilgisayarı satın alabilmek için 10 yıldır yanımdan ayırmadığım sörf tahtamı sattım. eBay’den sipariş ettiğim bilgisayarımın kutusunu açınca bilgisayar yerine fotokopisini aldım” dedi.

Uluslararası alanda haberlere çıkmasından sonra Barrington, muhtemelen ödediği ücreti geri alacak. Fakat eBay’in böyle bir haberle anılması, küresel anlamda bir imaj zedelenmesi yaşamasına neden olacaktır. (biz de ülkemizdeki telefon satıcılarına kızıyorduk, onlar en azından telefon yerine salatalık koyuyorlar)

 

 7) Telefon
Şimdi telefon diyince bi ilginç gelmiş olabiir. Ama olayı anlatınca daha anlaşılır olacaktır. Amerika Wisconsin'de yaşayan Emme Schweiger isimli kadın market dönüşünde aldıklarını dolaba yerleştirirken cipsin normalden daha ağır olduğunu fark etti. Paketi açınca içinde bir cep telefonu buldu. Hâlâ çalışır vaziyetteki telefonun, paketleme fabrikasında çalışan bir işçiye ait olduğu sanılıyor. Emme telefonu sahibine geri vereceğini açıkladı.

Üretici firma bir özür mektubuyla birlikte iki koli cipsi kadının adresine yolladı. (Bu kadın sanırım en şanslıları. bizde anca 5 kuruş 10 kuruş çıkar)

 

 8) Maket Telefon
Şanlıurfa'da yaşayan Bilal İstek, soruyu bilerek kazandığı ve 150 Lira kargo ücreti ödeyerek aldığı paketten cep telefonu yerine maket telefon çıktı. Siverek'in Çıkrık Mahallesi'nde çiftçilik yapan 40 yaşındaki Bilal İstek, bir televizyon reklamında piyasa değeri bin 500 lira olan akıllı cep telefonunun, yöneltilen soruya doğru cevabın verilmesi halinde hediye edileceğini izledi. İstek, yöneltilen ve doğru cevapladığı sorunun karşılığında kazandığı cep telefonunun, kargo ödemesini yapması durumunda PTT aracılığıyla kendisine gönderileceği bildirildi.

Bunu kabul eden İstek, 3 gün sonra PTT aracılığı ile gelen kargoyu 150 Lira ödeyerek aldı. Ancak, 1500 Lira değerinde cep telefonu çıkmasını bekleyen İstek'in açtığı kargo paketinden maket telefon çıktı. Şoke olan ve yeniden aradığı telefonda kimseye ulaşamayan Bilal İstek, maket telefonla birlikte Siverek Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Aldatıldığını söyleyen İstek, "Beni kandırdılar bari başka vatandaşları kandırmasınlar. Televizyon reklamlarında söylenenlere inandım ve telefon açtım. Gerçeğini beklerken bana oyuncak telefon gönderdiler. Oyuncak telefon ile dolandırıldım, davacıyım" dedi.

 

 9) Elektronik Sigara
Mersin’in Silifke ilçesinde internet üzerinden telefon siparişi veren Nuriddin Çapar, gelen kargodan elektronik sigara çıktığını görünce şaşkına döndü. Elektronik sigarayı iade etmek isteyen Çapar, zarfın üzerinde yazan adresin geçersiz olduğunu öğrenince dolandırıldığını anladı. 
 
Silifke’de esnaflık yapan Çapar, internette gezinirken, piyasa değeri 2 ila 3 bin lira arasında değişen cep telefonunun 120 TL‘ye satıldığını görünce kapıdan ödeme imkanıyla satın aldı. PTT yoluyla kargo hizmeti alan Çapar, kargosunun alıp ve parasını ödedi. Heyecanlı bir şekilde açtığı kargonun içinden cep telefonu yerine elektronik sigara çıktığını gören Çapar, dolandırıldığını anladı ve kargoyu iade etmek için postaneye gittiğinde, gelen adreste bir muhatap bulamadı.

 

 10) Elma
Gumtree isimli internet sitesinden alışveriş yapmak ve 2 adet iPhone almak isteyen kadın, aynı sitede aradığı özelliklerde iki adet iPhone satan bir başka kadınla iletişime geçti ve anlaşıp buluştular.

Bir lokantanın önünde buluşmaya karar veren kadınlardan telefon siparişini veren bayan 1500$ nakit parayı ödedi ve 2 adet iPhonu aldı. Ancak eve gelip jelatinli kutuları açtığı zaman kutularda iPhone yerine yeşil elma bulan kadın dünyanın en pahalı elmalarını almış oldu.
 

 +1) Samsung Galaxy Tab 3'ten Hıyar Çıkması


Videoyu bilmeyen yok, böyle bir listeye de eklememek olmaz tabiki. Videonun küfür içerdiğini hatırlatarak kardeşimize selam ediyoruz.
 

 
23
3
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
23
3
3
2
1