LG Sonunda Düz Ekran Oled Televizyon Üretiyor

0
0
0
0
0
OLED ekranların olağanüstü kalitesini henüz yakalayabilmiş bir teknoloji yok ki kontrast kalitesi en üst düzey olan OLED ekranlar, paranın satın alabileceği en iyi görüntü kalitesini sunuyor; ama fiyatın kendisi bu duruma engel olabilir.
Görebileceğiniz en karanlık siyahı sunan ve ışığı piksel düzeyinde kontrol eden OLED ekranda özellikle 4K çözünürlükte izlediğiniz görüntüler eşine rastlayamayacağınız kalitede duruyor ve her ne kadar daha ucuz olan quantum-dot ekran panel teknolojisi OLED’e en yakın, hatta aynı kalitede görünse de OLED ekranlar şu an sahip olduklarımızın en iyisi.

Tüm bu güzel yanlarının yanı sıra elbette her güzel şey gibi OLED ekran teknolojisi de kolay kolay elde edebileceğiniz bir teknoloji değil ve bir süre daha olmayacak.

Her ne kadar LG ilk OLED panellerini 3 yıl kadar önce CES fuarı kapsamında tanıtmış olsa da çeşitli nedenlerden dolayı bu ekranların piyasada ve pazarda hak ettikleri yeri bulması epey zaman aldı.

Elbette bu gerekçelerden ilki maddi zorluklar. Yeni bir teknoloji ilk kez kullanıldığında en yüksek fiyat etiketine sahip olur çünkü aradan geçen zaman üretim maliyeti ve hızı da dahil olmak üzere pek çok masrafı azaltır ve siz de biraz bekledikten sonra aynı teknolojiye daha para ödersiniz ki kimsenin telefona 5 basamaklı meblağlar ödemek isteyeceğini sanmıyorum.
Nitekim LG’nin OLED ekranlarında da durum bu şekilde gelişti ve birkaç yıl önde 15 bin Dolar olan 55 inçlik OLED ekranların fiyatı 2500 Dolar’a kadar düştü. (Elbette hala fiyatı uygun falan demiyorum, çoğu kullanıcı için hala yüksek fiyat etiketine sahip bu televizyonlar)

Diğer bir neden ise OLED ekranların düz versiyonlarının piyasaya çıkması gerekiyordu ki tutsun. Çünkü OLED’in en büyük avantajlarından biri LCD’den çok daha geniş bir görüntü açısı sunabiliyor olması iken bu deneyimi LG bize kıvrımlı ekranlar ile yaşatmaya çalışıyordu. Bu da bu muhteşem kalitenin kalabalık bir grubun izleyeceği maç zevkinden mahrum kalmasına sebep oluyordu. (aynı kaleyi seyretmek için devre arasında sen de köşe mi değiştireceksin? 5 kişi film izlerken bir kenarı diğer taraftakine sen mi anlatacaksın? Sinema perdesi mi bu herkes rahat görsün?)

Neyse ki bu kıvrımlı ekran meselesini çözüp LG sonunda adam gibi düz ekranlı bir OLED televizyon piyasaya sunmayı akıl etmiş ve hem 55 inç, hem de 65 inçlik 4K çözünürlükte, WebOS işletim sistemi ile dahili olarak Netflix, Amazon Instant Video ve YouTube desteği olan iki adet model üretmiş.

Ne var ki; ilk maddeye geri döndüğümüzde ona henüz LG de bir çare bulabilmiş değil ve bu da bu muhteşem kaliteye sahip olmak için bir süre daha beklemeniz gerektiği anlamına geliyor. Zira bu iki modelden 55 inçlik olan EF9500 5.500 Dolar iken 65 inçlik versiyon 7000 Dolar fiyat etiketine sahip olmuş.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0