Maserati'nin Yan ve Dikiz Aynaları Olmayan Arabası: QNX

1
0
0
0
0
Maserati, CES 2015'te tanıttığı QNX modeliyle yan ve dikiz ayna devrini kamera devrine çevirecek ilk adımı attı.
Gelişen teknolojiyle beraber nasibini alan yeni nesil arabaçlarda birbirinden ilginç teknolojik detaylar da görmeye başladık. Yavaş yavaş tüm donanımlarını son teknolojiye entegre eden üretici firmalar alıcılarına daha cazip gelebilmek için yarışırken bu yarışa farklı bir yenilikle Maserati'de katıldı.

CES 2015'teki farklılıklar açısından en dikkat çekici standlardan olan Maserati'de Las Vegas'ta  tanıttığı yeni model aracı QNX ile araçlara bir yenilik daha eklenmiş oldu. 

Maserati QNX'te yan ve diliz ayna bulunmuyor.Aslında bulunuyor fakat artık kullanılan malzeme ayna değil. Bunun yerine son zamanlarda araç donanımlarında sıkça rastladığımız kameralar kullanılıyor. Ancak Maserati'deki farklılık ise bunu hem yan hem dikiz aynalara LCD ekranlar koyarak kamera ile takip edebilme özelliği. ADAS (Advanced Driver Assistance System) sistemine göre ayarlanan kameralar, dikiz aynasına baktığınızda sadece arka tarafı değil, arabanın ön ve yan taraflarını da gösterebiliyor. Böylece dikiz aynası üzerinden 360 derecelik bir görüntüye sahip olan sürücü aracın yakınında olup bitenler hakkında tam bir kontrol sağlamış oluyor.Dikiz aynasının ve yan aynaların yerine geçen LCD panellerin altında bulunan uyarı ışıkları eklenerek yaklaşan cisimler için uyarı veren bu ledler sayesinde uzaklık kontrolü de sağlanabiliyor. Maserati bu teknolojinin günümüzdeki en güvenli ve sürününün kontrolünü en yüsek seviyeye çıkaran bir teknoloji olarak lanse etti.

İlerleyen zamanlarda ne kadar  güvenli olduğunu anlayabileceğimiz bu sistemin diğer firmalar tarafından uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0