Maymunun Çektiği Selfie Tartışma Yarattı

2
1
0
0
0
İnternet dünyası gün geçtikçe büyürken, ilginç olaylarında ardı arkası kesilmiyor. İlginç olaylar daha önceki haberlerde genellikle insanlar yüzünden ortaya çıkıyordu. Ama bu seferki olayın sebebi sevimli bir maymun.
İnternet dünyası gün geçtikçe büyürken, ilginç olaylarında ardı arkası kesilmiyor. İlginç olaylar daha önceki haberlerde genellikle insanlar yüzünden ortaya çıkıyordu. Ama bu seferki olayın sebebi sevimli bir maymun. Yanlış duymadınız. Sevimli bir maymun çektiği fotoğraf yüzünden Wikipedia davalık oldu. Şimdiden meşhur olmayı başaran maymunun bir çok sosyal ortamda fotoğrafı bulunuyor.

İngiltere’nin en ünlü doğa fotoğrafçılarından bir tanesi olan David Slater, 2011 yılında Endonezya’ya doğa fotoğrafı çekmek için gider ve olaylar böyle başlar. Doğa fotoğrafçısı dalgınlığı sonrasında, maymun bir anda fotoğraf makinesini kapar ve onunla oynarken bir çok fotoğraf çeker. Kendi fotoğrafını çektiği için "selfie" fotoğrafını çekti diyebiliriz. Fotoğraf makinasının sahibi maymunun çektiği fotoğrafları görür ve aralarından seçtiklerini sosyal medya üzerinden paylaşır. Paylaştığı fotoğraflar kısa sürede büyük ilgi görerek Wikipedia’ya kadar konu olur.Wikipedia’nın yayım kanallarından olan Wikimedia’da maymun haberi yayınlanır. İşte bu noktada karışıp yayımlanan o fotoğraf için David Slater, Wikipedia’nın telif ödemesi gerektiğini iddia eder. Ünlü ansiklopedi de bunun üzerine bir açıklama yapıp: "o fotoğrafların siz değil, bir maymun tarafından çekildiğini ve telif ödemesi yapılmasının mümkün olmadığını" söyler. (Yani ben çekmedim kuzenim çekti bahanesinin bir değişiği)

Bu cevap internet dünyasında büyük ses getirdi. Cevabın üzerine fotoğrafçı David, Wikipedia’ya telif ödemesi için dava açtı. Bakalım ünlü doğa fotoğrafçısı istediği parayı alabilecek mi?
 
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0