MIT'den Şekil Değiştirebilen Yılan Robot: LineFORM

0
0
0
0
0
Dış görüntüsü ve haraketleri ile yılana oldukça benzeyen LineFORM, geleceği en parlak robotlardan biri.
Robotların geleceği şimdiden oldukça parlak görünmekte. Çünkü özellikle son birkaç yıldır robot sektörü kelimenin tam anlamıyla yükselişini yaşamakta.

Ancak, günlük yaşantımızda yardımcı olabilcek robotları düşündüğümüzde, aklımıza ilk gelen şey, görsel olarak da insanı andıran ''humanoid'' robotlar. Fakat, farklı yani diğer türdeki robotlar da inanılmaz derecede işlevsel ve kullanışlı olabilirler. Bunun en güzel örneği ise MIT'nin Tangible Media Group'u tarafından geliştirilen LineFORM robotu.LineFORM, şekli sebebiyle bir nevi yılan robot olarak adlandırılabilir. Aslında onu özel kılan şey de sahip olduğu yapı. Pek çok araştırmacıya göre özellikle arama-kurtarma çalışmalarında ciddi yardımcılar olarak görülen yılan robotlar, küçük değişiklikler ile de inanılmaz işlevsel, şekil değiştiren robotlara dönüşebilir.

''Şekil değiştiren'' kısmı biraz kafanızı karıştırmış olabilir. Ancak, yılan robotun yaptığı şey aslında tam olarak da bu. İsterseniz bu durumu bazı görseller ile açıklayalım:
 

 Akıllı Bileklik


Yapısı sayesinde bileğinize rahatlıkla oturabilecek olan LineFORM, mobil cihazının ya da PC'niz ile bağlantı kurarak mesaj, bildirim gibi konularda sizi uyarabilecek. Ya da daha basit düşünerek onu bir ''hatırlatma'' aracı olarak kullanabilirsiniz (alarm vs).

 

 Telefon


Aslında bu olay şimdilik konsept aşamasında. Ancak gerekli donanımsal ve yazılımsal geliştirmeler yapılarak LineFORM'un bu şekilde kullanılması amaçlanmakta (aslında olay oldukça basit. Tıpkı bir mikrofonlu kulaklık işlevini yerine getirmesi yeterli).

 

 Lamba


Bir ucunda ampul için özel bir girişi bulunan LineFORM, ampulü taktığınız anda aktif hale gelerek istediğiniz şekilde bir masaüstü lambasına dönüşebilmekte. Hatta hangi açıyla durması gerektiği gibi konuları da kendiniz ayarlayabiliyorsunuz (tabii bu ampul girişi direkt olarak LineFORM'da bulunan birşeyden ziyade, bir aparat eklentisi ile sağlanmakta).

 

 Veri Aktarım KablosuSanıyoruz LineFORM'un sahip olduğu özellikler arasında en eğlencelisi bu. Bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza bağladığınız LineFORM üzerinden başka bir cihaza veri aktarımı gerçekleştirebiliyorsunuz. Üstelik LineFORM bu işlem sırasında dalgalanma hareketi yaparak bir nevi aktarılan veriyi görsel şova çeviriyor.

Evet LineFORM'un yapabildikleri bu şekilde. Tabii bunların çoğu henüz tasarım aşamasında ve LineFORM, bu işlemlerin çoğunu bir aparat yardımı ile yapmakta. Yani PC bağlantısı için ayrı, lamba olarak kullanmak için ayrı aparat olarak düşünebilirsiniz.

Tangible Media Group, robotu geliştirmeye devam etmekte. Bakalım LineFORM daha ne gibi özelliklere sahip olacak?

Kaynak: The Verge
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0