Mobil Fotoğrafçılığın Kaderi Değiştirilebilir Lenslerin Elinde

0
0
0
0
0
Mobil fotoğrafçılık denildiğinde bundan çok değil 10 yıl kadar önce aklımıza ilk gelen şey Sony Ericsson'un T68i modeli ve onun eklenebilir kamera lensiydi. Toplamda 3-piksel (elbette daha fazlaydı) gösterebilen mobil fotoğrafçılığın ilk örneğinin üzerinden çok büyük teknolojik yenilikler geçti ve artık DSLR makinemizi yanımıza almadığımızda cep telefonumuzla çektiğimiz fotoğraflarla da yakın sonucu elde edebiliyoruz. Hatta çoğu kişi için artık daha çok tercih edilebilir ve kullanılabilir bir durumda cep telefonlarının fotoğraf kamerası özelliği.
Mobil fotoğrafçılık denildiğinde bundan çok değil 10 yıl kadar önce aklımıza ilk gelen şey Sony Ericsson'un T68i modeli ve onun eklenebilir kamera lensiydi.

Toplamda 3-piksel (elbette daha fazlaydı) gösterebilen mobil fotoğrafçılığın ilk örneğinin üzerinden çok büyük teknolojik yenilikler geçti ve artık DSLR makinemizi yanımıza almadığımızda cep telefonumuzla çektiğimiz fotoğraflarla da yakın sonucu elde edebiliyoruz. Hatta çoğu kişi için artık daha çok tercih edilebilir ve kullanılabilir bir durumda cep telefonlarının fotoğraf kamerası özelliği.

Elbette mobil fotoğrafçılığın bu kadar ön plana çıkmasının en büyük sebebi Instagram. Onun filtre ve paylaşım özellikleri, sosyal hayatımıza yepyeni bir konsept getirdi ve bu yolda da akıllı telefon üreticileri kamera özelliklerine daha fazla ağırlık vermeye başladılar. Her ne kadar yeni akıllı telefonların 10+megapiksellik lensleri olsa da ebat olarak bir SLR ya da DSLR makinenin kalitesine yaklaşamayan dijital lensleri mobil fotoğrafçılık adındaki bu yeni alanın en büyük eksiği.

Teknoloji dünyasında, özellikle yurtdışında yaşıyorsanız size aklınıza gelebilecek her alanda yatırım yapabilecek insanları, ürününüze inandırırsanız arkanıza alabiliyorsunuz. Startup mantığının, teknoloji gelişimi açısından dünyayı son 5 yılda getirdiği noktada bunun birçok örneğini görmek mümkün ,ki bundan 5 yıl sonrası için de hayalperest ve vizyoner kişilerin sayısının artacağı bir noktada durduğumuz söylemek yanlış olmaz.
 

 Uygulama Yetmez Donanım Seçenekleri Olmalı

Mobil fotoğrafçılık da bu teknoloji startup'larından nasibini alan niş bir alan. Instagram'ın izinde ilerleyen birçok mobil uygulama şirketi, bu alanda varolabilmek için en kaliteli görüntüleri ve filtreleri yaratmaya çalışıyor. Ancak uygulamaların görüntü işleme özelliği de belirli bir yere kadar çekilen fotoğrafın kalitesini ortaya koyabiliyor. Buradan sonraki iş için ise telefonun üreticisinin kamerasına verdiği önem devreye giriyor. En azından 2012'nin sonlarına kadar öyleydi. Harici kamera donanımları ve değiştirilebilir lensler de artık mobil fotoğrafçılık için tercih edilebilir durumda.
 

 DSLR Kameraların İzinde Mobil Fotoğrafçılık

CES 2014'teki yeniliklerden birisi olan aynasız ve daha kompakt bir hale getirilmiş full-frame DSLR makinelerin boyutlarının küçülmesinin mobil fotoğrafçılığa yapacağı katkı. Değiştirilebilir lenslerin kullanımı bu makinelerde olmazsa olmaz bir durumda ancak bu ayrıcalıktan ne kompakt makinelerde (en azından çoğunda) ne de akıllı telefonlarda yararlanamıyorduk. Ama bu durum değişmek üzere.

Kickstarter'da bir girişim(startup) olarak bağış toplayan Moment, belirlediği 50,000 Dolar'lık bağışın şu an için 4 katından fazlasını toplamış durumda. Üstelik daha bağış kampanyasının bitmesine oldukça uzun bir süre var. Şu ana kadar tasarlanmış en başarılı akıllı telefon değiştirilebilir lenslerden birisi olan Moment'ın en önemli tercih sebeplerinden birisi, hem iPhone hem iPad 2 hem de Samsung Galaxy S cihazlarıyla uyumlu çalışabilmesi. Bu durumun ne kadar önemli bir tercih sebebi olacağından bahsetmek için Canon'un lenslerinin herhangi bir ekstra aparat olmadan Nikon'da çalışabilmesi örneği gösterilebilir. Ya da tam tersi.

Moment'ın en önemli özelliklerinden bir diğeri de iki adet prime lens birden çıkartması görünüyor. Bir adet geniş açı lens bir adet de tele lens olarak piyasaya sürülecek Moment'ın tele lensinin 58mm'lik genişliği, geniş açının ise 18mm genişliği bulunuyor. Görüntü kalitesi olarak iPhone ve Samsung cihazların oldukça üstünde bir performans sunan Moment'ı aynı karenin üç farklı şekilde karesiyle örneklemek daha doğru olacaktır.

İlk kare, normal bir iPhone kamerasıyla çekilmiş.İkinci kare iPhone'a entegre edilmiş Moment geniş açı lens ile çekilmiş.Son kare ise iPhone'a entegre edilmiş Moment tele lens ile çekilmiş.Son bir fotoğraf da çözünürlük kalitesini ortaya koymak için paylaşmak yanlış olmaz. Fotoğrafa tıklarsanız orijinal çözünürlüğüne de bakabilirsiniz.
Mobil fotoğrafçılık hakkında ne düşünüyorsunuz? Özellikle kullandığınız fotoğrafçılık uygulamaları varsa hangileri?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0