​Mutfak Robotu Boyutunda Film Banyosu Makinesi: Filmomat

0
0
0
0
0
Robotlar insanların yaptığı bir işe daha göz dikti! Kendi kendine film banyosu yapabilen robot Filmomat.
Profesyonel fotoğrafçılık ile uğraşanlar bilirler, fotoğrafı çekerken ışıktı, açıydı vb şeylerde uğraşmak, negatif filmleri, renklendirmek için film banyosu işleminden geçirmenin yanında kolay kalır. Yani film banyosu işi, tecrübe isteyen, çetrefilli bir iştir.

Sanıyoruz haberimize konu olan makinenin mucidi Alman fotoğrafçı Lukas Fritz de böyle düşünmüş olacak ki, bu konuda bir adım atmak için birkaç senesini harcamış.Özellikle film banyosu konusunda karanlık oda ortamını oluşturmanın, zorluğundan bahseden Fritz, bu işlem için evinde istediği koşulları sağlayamayınca kolları sıvamış ve birkaç sene sonunda Filmomat adlı makineyi üretmeyi başarmış. 

Makinenin çalışma mantığı ise oldukça basit. Su ve film banyosu işleminde kullanılan diğer sıvılar için küçük tankları bulunan makineyi kullanmanız için tek yapmanız gereken, bu tankları yeterli seviyede doldurup, gerekli ayarları makine üzerinden seçmek (bu arada makinede 4x20 OLED ekran olduğunu da belirtelim).
 

50 işlemi yapabilecek şekilde bir hafızaya sahip olan Filmomat'ın yaratıcısı Fritz, henüz büyük bir çapta üretime geçerek makinesini satışa sunmayı düşünmüyor. Ancak Alman fotoğrafçı birkaç makine daha üreterek istekte bulunan özel müşteriler için 2170 dolar civarı bir fiyattan satış yapabileceğini belirtmekte.

Kaynak: PetaPixel 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0