Efsane Geri Döndü! NES30 Oyun Kumandası!

0
0
0
0
0
Yeni nesil konsollarda ve bilgisayarlarda gerçekçi olarak HD veya Full HD görüntüler ile oyun oynuyoruz. PS4 veya Xbox One ya da Nintendo Wii ile geçmişe baktığımızda büyük bir gelişme olduğunu görüyoruz. Şimdi ise biraz daha fazla geçmişe gidelim.
Yeni nesil konsollarda ve bilgisayarlarda gerçekçi olarak HD veya Full HD görüntüler ile oyun oynuyoruz. PS4 veya Xbox One ya da Nintendo Wii ile geçmişe baktığımızda büyük bir gelişme olduğunu görüyoruz. Şimdi ise biraz daha fazla geçmişe gidelim.

Süper Mario, Contra, Final Fantasy, Excitebike, Zelda, Metal Gear, Batman (favorim), Jackal ve Duck Hunt. Bu oyunlar bizim teknolojiyi kullanarak oynadığımız ilk oyunlardı. Zamanın konsollarından NES, o yıllar için bir efsane, sahibi olanlar için ise bir fiyaka aracıydı. Oyunlarını oynayabilmenin tadı kesinlikle ayrıydı. Ülkemizde genel olarak aslında başka bir marka ve konsol olan Atari diye adlandırılan bu oyun konsolları zamanın Playstation'ı Xbox'ıydı.Resimdeki gibi gayet kalın ve ağır bir cihaz olan NES'in kablolu kolunun bile ayrı bir tadı vardı.Bırakın HD'leri pikselleri rahatça seçebildiğimiz 256p görüntü ile tüplü ekranlarda oynardık. HDMI yerine Scart girişleriyle boğuşur, girişin kopan ya da yamulan pinlerini kendi yöntemlerimizle halletmeye çalışırdık.

Nostaljiyi fazla uzatmadan konumuza dönmek gerekirse bu kadar eskiyi yad etmemin sebebi bir oyun kumandası. Haberi okumaya başlayıp özlem duyguları artanlar için 8BitDo firması tarafından üretilen NES30 oyun kolunu tanıtalım.

NES30 yukarıda geçmişten bir nostalji yaşadığımız NES'in kendi oyun kolundan ilham alınan bir oyun kolu.Resimdeki gibi görünen, 1e 1 aynı şekilde olan bir oyun kolunun tek farkı ise kablosuz olması. Bluetooth ile bağlantı kuran gamepad'in uyumluluk skalası ise geniş tutulmuş. PC, Mac, Android ve iOS cihazlarına uyumluluk sağlayan NES30'un ayrıca NES'in asıl firması olan Nintendo'nun son konsolu Wii için de desteği bulunuyor.

Bluetooth desteği sunmayan cihazları da düşünen 8bitDo firması kablolu bağlantı desteği de sunuyor. (Madem nostalji yapacağız, Bluetooth olsa bile kablolu kullanması daha zevkli olacaktır.) Ayrıca çoklu oyunculu desteği de sunan NES30'dan birden fazla edinerek bu zevki daha çok kişiyle yaşayabilirsiniz.

Mobil cihazlar ile bu deneyimi yaşamak isteyenler için ise kutu içeriğine Xtander adında bir stand bulunuyor. Bu aparat hem mobil cihazlar için stand görevi görürken aynı zamanda NES30 için koruyu kılıf olarak da kullanılıyor.  Xtander'a cihazınızı yerleştirip NES kolu ile oyun keyfinizi doyasıya yaşayabilirsiniz.480mAh bataryası ile 20 saat pil ömrü sunan NES30'da küçük de bir işlemci mevcut. Bunun bulunma sebebi ise hem uyumluluk sağlayabilmek hem de ileride rahat rahat yazılımsal güncelleştirme yapabilmek. 

Amerika için 40$, Almanya için 31€ fiyatı olan cihaz tabiki de şu anda ülkemizde satılmıyor. Ama gelme ihtimalinin olduğunu düşünebiliriz çünkü firma diğer ülkeler için görüşme halinde. Ancak satın almak isteyenler için Ebay, Amazon ve Aliexpress gibi internet sitelerinde mevcut olduğunu da belirtelim.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0