Neurowear: Akıl Okuyan Akıllı Aksesuarlar

0
0
0
0
0
Japonlar gerçekten tuhaf... Her şeyin hızla akıllandığı günümüzde, Japon teknoloji ve elektronik devleri son sürat geleceğimizi şekillendirme çabasında. Ne var ki; bazen hepimiz anlam veremediğimiz Japon oyuncakları ile de karşılaşabiliyoruz.
Elektronik, teknoloji, otomotiv, beyaz eşya hatta müzik… Hangi sektör söz konusu olursa olsun, o sektörde, kendisine yer etmiş ve iddialı isimlerden birisi haline gelmiş bir Japon firmasından söz etmemek güçtür. Özellikle de her şeyin hızla akıllandığı günümüzde, Japon teknoloji ve elektronik devleri son sürat geleceğimizi şekillendirme çabasında.

Ne var ki; bazen hepimiz anlam veremediğimiz Japon oyuncakları ile de karşılaşabiliyoruz ve garipsiyoruz.

İşte Neurowear firması da bizim garipsediğimiz türden icatlarla ve ekipmanlarla uğraşan bir Japon firması. Ne mi yapıyorlar? İşte cevaplar.

Akıllı saat mi? Neden kuyruk değil?

Evet, yanlış okumadınız! Akıllı kuyruk. Neurowear’ın “Shippo” adını verdiği bu aksesuarı, gerçek bir kuyruğunuz varmış gibi kullanıyorsunuz. Kalçanızın hemen üstüne, taktığınız bu akıllı kuyruk, sizin beyin sinyallerinizi, kalp atışınızı, nabzınızı ve kan basıncınız gibi değerleri ölçerek duygusal durumunuz hakkında bir sınıflandırma yapıyor. Üstelik bu kadarla da kalmıyor. Sizin duygusal durumunuza göre hareket ediyor. Böylece sinirlendiğinizde adeta bir kedi kuyruğu gibi kabarıp sabit bir şekilde dururken, rahat olduğunuz sakin anlarınızda usulca salınıyor ya da heyecanlandığınızda sallanma hareketini hızlandırıyor.

Tüm bunlar da yetmezmiş gibi kuyruğunuz sizi Facebook, Foursquare gibi sosyal medya ortamında duygusal halinizi de belirterek etiketliyor.

Sadece kuyruk mu?

Tabi ki değil. Akıllı kuyruğu üreten Neurowear, bu kadarla kalmamış, bir de akıllı kedi kulakları üretmiş.

Adeta bir kulaklık gibi takabildiğiniz bu akıllı kulaklar da tıpkı kuyruğunuz gibi işlevlere sahip. Yine beyin dalgalarınız ile duygusal durumunuzu belirleyip sizin duygunuza göre eğiliyor ya da kalkıyorlar. Bir şeye odaklandığınızda dikelip üzüldüğünüzde aşağı eğiliyorlar. Elbette bu durumlarınızı sosyal medyada etiketlemeyi de unutmuyorlar.

Gittikçe makulleşiyor Neurowear

Neurowear’ın son oyuncağı ise daha makul, hatta kullanışlı bile diyebiliriz. Otomatik aktive olan baş üstü kamerası.

Başınıza bir kulaklık gibi taktığınız bu iskelete telefonunuzu yerleştiriyorsunuz ve hepsi bu. Sizin beyin dalgalarınızı ölçen Neurocam, neyi ne kadar beğendiğinize karar verip sizi kamera çalıştırma zahmetinden kurtarıp kayda başlayıveriyor. Böylece beğendiğiniz manzaraları cebinizden telefonunuzu çıkartırken harcadığınız vakitle kaçırmıyorsunuz.

Ama dikkat edin neleri çekeceğine karar veremediğiniz bir kameranız var, nereye baktığınızın farkında mısınız?
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0