Paralel İthalat Nedir? Zararlı Mıdır?

4
2
0
0
0
Paralel İthalat Nedir? Zararlı Mıdır?
Biçoğumuzun kafasını karıştıran "Paralel İthalat" sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bakalım Paralel ithalat denilen şey neymiş.
Bildiğiniz üzere akıllı telefonlar çıktığından beri cep telefonu fiyatları çok fazla yükseldi. Akıllanmalarına yani donanımsal özelliklerine doğru orantılı olarak artan fiyatlar ve taksit seçeneğinin ortadan kaldırılması sonucu çok iyi telefon istiyorsak eğer ya çok iyi bir nakit bütçemizin olması ya da operatörlerin faturaya yansıttıkları borularla ödeme seçeneği ile karşı karşıya kalıyoruz.

İşte böyle bir durumda "Acaba ucuza nasıl getirtiriz?" düşüncesi alıyor bizi. Bunun için de şöyle bir yöntem deniyoruz: Yurtdışından getirmek.

Yurtdışından getirmenin herhangi bir zararı yok fakat meşakatli bir iş. Öncelikle size istediğiniz o telefonu getirecek biri gerekli. Ayrıca o kişi 2 sene içinde ülkede herhangi bir telefon kaydı yapmamış olması gerekiyor. Eğer yapmışsa pasaport kaydı için başkasını bulmamız gerek. Hadi diyelim onu da bulduk, 120 lira gibi bir de kayıt ücreti masrafımız çıkacak. Zaten Euro bizim paramızı 3'e katlamış, bunları yapınca değişen bir şey olmuyor. Hemen hemen aynı fiyata denk geliyor. E Amerika'da tanıdık olsa o da uzun hikaye. Yani olacak da getirecek de bıdı bıdı bıdı..

Ama bir de internette istediğimiz telefonun fiyat araştırmasına başlıyoruz. Bir bakıyoruz Teknosa, MediaMarkt, Bimeks vb şirketlerde ve operatörlerin peşin satış fiyatları 2000lerdeyken bazı Hepsiburada, Kliksa, İstanbul Bilişim gibi sitelerde ise 1500lerde. Bir de havale indirimi var. Bir anda şaşırıp ROK gibi içimizden hoooaaaydaaaaa çekiyoruz. Sonra başlıyoruz "Bu telefon bu kadar ucuzsa niye diğerleri pahalı aga. Hani vergi falan filan diyorduk tamam da bu adamlar vergi kaçıyıror da olamaz sonuçta." gibi düşünceler başlıyor içimizde.

İşte bu durumun, fiyat farkının sebebi de ürünün paralel ithalat olmasından kaynaklanıyor.
 

 Peki Nedir Bu Paralel İthalat?


Paralel ithalat aslında çok basit bir durum. Şimdi o pahalı fiyatlara satılan telefonlar direk distribütör tarafından ithal ediliyor. Yani örneğin LG G3 tüm o yüksek fiyatlı şirketlere bizzat LG Türkiye tarafından ithal ediliyor. Note 4, S5 de Samsung Türkiye. Diğer ürünler de aynı şekilde. Fakat bu ucuz olan sitelerde ise distribütör değil de yurtdışından ithal eden başka bir firma tarafından getiriliyor. Yani bu ürünler LG'nin Samsung'un ülkemiz için belirlediği fiyata göre değil ithal edildiği yerin fiyatına göre geliyor. Bir nevi ithalatçı şirketi Amerika'daki akrabasından getirtirten bir arkadaşınız gibi düşünebilirsiniz. Kapı ona çıkıyor yani.
 

 Yasal Mıdır? Bir Zararı Olur Mu?


Paralel İthalat tamamen yasaldır. Telefonlar da sağlamdır, bir zararı ziyanı yoktur. Ama şu konuda bir farklılığı vardır. Yine aynı örnekten yürüyelim. LG G3'ü örneğin Hepsiburada'dan aldığınız zaman yukarıda bahsettiğim gibi G3'ü ülkemize getiren LG Türkiye değil firmanın anlaştığı ithalatçı şirket getiriyor. İşte bu durumda diyelim 5-6 ay sonra bir sorun yaşadınız, götürdünüz LG Teknik Servis'e. "Bu cihaz bizim garantimiz altında değildir." diye bir uyarı alacaksınız. Çünkü telefon ülkeye LG Türkiye tarafından getirilmediği için "Ben kendi getirmediğim telefona garanti sunmam arkadaş." deme hakkını kullanıyorlar. Evet telefonunuz tamamen orjinal, LG üretimi ama ülkeye distribütör tarafından getirilmediği için mesuliyet de kabul etmiyorlar.

Böyle durumlarda aldığınız siteye başvurmanız gerekiyor. Telefonu da hangi ithalatçı firma getirdiğini öğrenip ona bağlı teknik servise götürmeniz gerekiyor. Tabi LG telefonu LG teknik servis dışında birine götürmek de pek de sağlıklı olmayabilir. Ya da bir LG teknik servisi kadar iyi olamayabilirler.

E peki çok nadir olsa da hasarlı bir telefon almış olabiliyorsunuz. Bu durumda normal teknik servisler anında değişim yaparlar. Ama paralel ithalat ürünlerde bu durumda da sıkıntı yaşamanız muhtemel. Fakat yukarıda belittiğim siteleri kullananların çok büyük kısmı memnun olduğu için bağlı oldukları teknik servis de güvenilir ve yamuk yapmayacak cinsten olduğunu düşünüyorum.
 

 Artısı Var Mı Artısı?


Aslında var. Hatta tabiki var diyebilirim. 300-500 lira gibi bir indirimle almış gibi oluyorsunuz cihazı. Ayrıca biraz telefondan anlıyorsanız ve jailbreak/root işlemi yapacaksanız eğer zaten bu işlem cihazı garanti dışı bırakacağı için size avantaj sağlayacaktır. (Root'u kaldırıp garantiye gönderince böyle bir sorun olmuyormuş diyorlar fakat teknik servis rootun yapıldığını anlayabilir.)  Diğer bir yandan öyle ciddi sorunlarla karşılaşanlar pek olmuyor. (Eğer telefonu güzel, cici kullanıyorsanız tabiki.) Sonuçta şirketler elinden geldiğince arızalı telefon yapmamaya çalışıyor satış politikası gereği.
 

 EE Sonuç?


Sonuç olarak hem artısı hem eksisi olan bir durumdur paralel ithalat. Bu kısımda genellikle tavsiye verilir fakat ben bu kısma girmeyeceğim. Telefonu sizin alacağınız için karar size kalıyor haliyle. Ama kendimden örnek vermek gerekirse ben LG G2 kullanıcısıyım ve alırken riske girmek istemediğim için 2013 Şubat'ta 1700TL'ye aldım 32GB versiyonunu. Birkaç ay sonra da bir arkadaşım aynı cihazı İstanbulBilişim'den 1300TL'ye aldı. Aradaki 400TL gibi bir fark var. Ayrıca benim cihazım rootlu ile arkadaşımınki bu tarz hiçbir işlem görmedi. İkimiz de paşa paşa mutlu mutlu kullanıyoruz. Hatta benim cihazımda bazı G2'lerde görünen ekran sararması/morarması sorunu varken arkadaşımda böyle bir sorun yok. Bakalım ben teknik servise götürdüğüm zaman ne gibi bir durumla karşılaşacağım. Tabi bunu da belirtirim daha sonra yorum kısmına.

Yani lafı fazla dolandırmaya gerek yok. Bu yazının sonuna gelince oturup kendiniz istediğiniz şekilde karar verebilirsiniz. İster daha ucuza ithalatçı firma garantili yani paralel ithalat ürünü alın ister distribütör garantili daha pahalı olanını alın. Ama en azından bu farkı bilerek haraket etmiş olacaksınız.
4
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
0
0
0