• Anasayfa
  • Zımbırtılar
  • Kickstarter'dan Topladığı Bağış İle 19 Ülkeye Satış Yapan Türk Projesi 3D Yazıcı

Kickstarter'dan Topladığı Bağış İle 19 Ülkeye Satış Yapan Türk Projesi 3D Yazıcı

2
0
0
0
0
Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan Eray Erten adlı Türk girişimci, Kickstarter üzerinden topladığı bağış ile ürettiği 3D yazıcı ile şimdi 19 ülkeye satış yapıyor.
Günümüzün önemli teknolojilerinden biri olan 3D yazıcı konusunda şimdiye kadar pek duyulmasada da projenin bir Türk girişimci tarafından oluşturulmuş Robo 3D markalı bir 3 boyutlu yazıcı bulunuyor. Projesini Amerika'da San Diego Üniversitesi ile beraber hazırlayan ve 3 yıl önce Kickstarter'dan aldıkları yüksek miktarda bağış ile geliştirmiş olan Eray Erten, şu anda Robo 3D yazıcıları 19 ülkeye satıldığını belirtiyor.

Projeyi San Diego Üniversitesi'ne sunan ve kabul edilmesiyle Kickstarter'dan da ar-ge ve üretim çalışmaları için yeterli bir miktarı toplayan Erten, şu anda Robo 3D marka yazıcıların ABD üzerinden Hollanda, Almanya, Brezilya ve Kore başta olmak üzere Türkiye'de de satıldığını ve Türkiye üzerinden de Azerbaycan ve Sırbistan'a satış yapıldığını belirtiyor.Optik taramanın hastanelerde, estetik operasyon merkezlerinde, mimari tasarımda, tarihi eser taraması ve arşivlenmeleri gibi birçok yerde kullanıldığını anlatan Erten, ürünü hakkında şunları belirtiyor:

"Medikal sektöründe ve estetik operasyonlarında hastanın önceki ve sonraki hallerini görebilmeleri için 3D optik tarama sistemiyle çalışmalar yapıyoruz. Optik taramayla önce hastanın yüzünü tarıyoruz. Ardından üç boyutlu yazıcılarla hastanın yüzünün baskısını çıkarıyoruz. Daha sonra bu baskının üzerinden doktorlarımız bir maske çıkarıyor ve maske üzerinde burun estetiği gibi operasyonlar yapılıyor. Düzeltilen burnu tekrar tarayıp bir baskı daha alıyoruz. Hastaya ameliyattan önce 'Bakın sizin burnunuz böyleydi. Ameliyattan sonra bu şekilde olacak' şeklinde bir prototip sunabiliyoruz. Yani hasta ameliyata girmeden önce kendi burnuna dokunmuş oluyor."

Şu anda R1 +Plus model adıyla 800 Dolar'dan satılan yazıcıları hala fazla ilgi gördüğünü söyleyen Erten, bu ilgiden ve başarıdan oldukça memnun olduğunu belirtiyor.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0