Şeffaf Gövdeye Sahip Fotoğraf Makinesi: CLERA

0
0
0
0
0
Fotoğrafçılıkla uğraşanların rüyalarına girecek, efsane bir makine; CLERA.
Fotoğrafçı Anton Orlov, tasarımı bakımından tamamen şeffaf olan -ve sanıyoruz bu konuda dünyada ilk olan- fotoğraf makinesini üretmeyi başardı. CLERA adlı son derece başarılı bir şekilde çalışan şeffaf kamera, çekilen fotoğrafın geçtiği tüm işlemleri açık bir şekilde görebilmenizi sağlıyor.

Karanlık odada fotoğraflar üzerinde çalışan Orlov, fikrin orada geldiğini söylemekte. Kırmızı pencerelerin UV ışınlarını kesmesi konusuna takılan Orlov, ''neden kırmızı materyalden olan ve UV ışınları ile mavi ışığı geçirmeyen bir kamera yapmıyorum?'' diye düşünmüş, ortaya da CLERA çıkmış.

Peki çekilen fotoğrafları doğrudan çıktı verebilme özelliğine de sahip olan CLERA'nın genel çalışma prensibi nasıl oluyor? Aslında CLERA, basit kameraların çalışma prensiblerine sahip. Lens, gövde ve fotoğraf kağıdından oluşan CLERA, lensin yakaladığı görselin kağıda işlenmesiyle, yani klasik fotoğraflama yöntemiyle çalışıyor. Şeffaf kısım olan kırmızı paneller de makinenin iç kısmına görseli bozacak herhangi bir ışık girmemesini, ayrıca görselin oluşması için gerekli olan kırmızı ışıkta süzülme işlemini gerçekleştiriyor.
 
 

eBay üzerinden CLERA'yı satışa çıkaran Orlov, 4x5 boyutunda fotoğraflar için olan modeli 350 dolara, 5x7 boyutunda fotoğraflar için modeli ise 500 dolara satmakta.

Kaynak: Petapixel
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0