Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

5
2
1
1
0
​Cep telefonumuz günümüzde artık bir organımız gibi oldu. Fakat en büyük sıkıntı suya karşı olan dayanıksızlığı. Eğer su geçirmeyen bir telefona sahip değilseniz ve telefonunuz suyla temas ettiyse hemen paniklemeyin. Çözümü var.
Cep telefonumuz günümüzde artık bir organımız gibi oldu. Fakat en büyük sıkıntı suya karşı olan dayanıksızlığı. Eğer su geçirmeyen bir telefona sahip değilseniz ve telefonunuz suyla temas ettiyse hemen paniklemeyin. Çözümü var.
Telefon suya girdiğinde kapandıysa sakın açmaya çalışmayın. Kısa devre yaparak telefonu dönülmez akşamın ufkuna gönderebilirsiniz. İlk yapacağınız şey, telefonu normal kullanıcının ayırabildiği tüm parçalarına kadar ayırın. Sim kartınızı çıkarın. Eğer varsa hafıza kartınızı çıkarın. Pilin çıkabilme şansı varsa hemen çıkarın.Telefonunuzu son kullanıcının ayırabildiği parçaya kadar ayırdıktan sonra kurutma işlemine hızlı bir şekilde geçin. İlk başta telefonunuzu sallayarak bütün boşluklardan sıvı maddeyi dışarıya çıkarmaya çalışın.  İşe yarayabilecek bir başka yöntemde saç kuruma makinesi. Ancak bu bir o kadar da tehlikeli diyebiliriz. Yoğun sıcak havayla içerideki sıvıyı buharlaştırırken telefonunuzda kalıcı hasarlar bırakabilirsiniz.  Kurutma makinesi dışında o an için başka çözümünüz yoksa en azından soğuk seviyesinde çalıştırın kurutma makinenizi ve biraz uzaktan tutmaya çalışın. Pirinç çok yararlı olabiliyor. İçinizden “ne alaka?” diyebilirsiniz. Ancak telefon suya girdiğinde ne yapacağınızı şaşırdığınız için pirince 4 elle sarılabiliyorsunuz. Pirinç dolu bir kabın içine telefonunuzu gömün. Telefonu 1 gün (hatta çok acil ihtiyacınız yoksa ve garanti olması açısından daha fazla olabilir) bu pirinç kabının içinde bekletin. Daha sonra cihazı açmaya çalışın. Eğer suyla temasını kısa sürede kesmişseniz, muhtemelen bu yöntem sizi kurtaracaktır (Tecrübeyle sabit). Ancak telefonunuz açılmıyorsa çok yüksek ihtimalle sonu gelmeyecek olan bir servis serüvenine hazır hale gelmiştir. Yine de servise götürmeden önce varsa etrafınızda başka bir batarya ile deneyin. Çare etmediyse, servise “merhaba” demenin zamanı gelmiştir.
5
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
1
1
0