Telefonlara Kendini İmha Tuşu Geliyor

1
0
0
0
0
Telefonlara Kendini İmha Tuşu Geliyor
Çeşitli uygulamalar ile telefonumuzu kaybetsek bile hali hazırda içinde bulunan bütün bilgileri silip en azından başkalarının kişisel bilgilerimize erişmesini engelleyebiliyor olsak da bu telefonumuzu çaldırdığımız gerçeğini değiştirmiyor. İşte siz de bu durumdan rahatsız iseniz bu haber tam size göre.
Çeşitli uygulamalar ile telefonumuzu kaybetsek bile, hali hazırda içinde bulunan bütün bilgileri silip en azından başkalarının kişisel bilgilerimize erişmesini engelleyebiliyor olsak da bu telefonumuzu çaldırdığımız gerçeğini değiştirmiyor. İşte siz de bu durumdan rahatsız iseniz bu haber tam size göre.

Amerika Birleşik Devletleri senatosuna sunulan yeni yasa (Smartphone Theft Prevention Act) bizlere çalınan telefonumuzu sadece yazılımsal olarak değil donanımsal olarak da imha edebilme yetkisi kazandırmaya çalışıyor. Eğer bu yasa yürürlüğe girerse telefon takip uygulamalarından en az birini telefonumuzda bulundurma zorunluluğu getirip, telefon üreticilerinin geliştireceği yeni bir uygulama ile o ünlü kırmızı düğmenin yetkisini ellerimize emanet edecek.
Bahsi geçen yasada belirtilen imha özelliği hırsızlığa karşı caydırıcı bir önlem olsa da kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde büyük zararlar verebilme potansiyeline sahip. Bölgedeki haberleşmeyi bir anda kesebilecek bir teknoloji, bizlere pek güvenliymiş gibi gözükmüyor.

Tüm bunlara ek olarak her telefona eklenmesi zorunlu olacak bu özellik ile birlikte telefon maliyetlerinin artabilecek olması da düşündürücü.

Ancak şu an taşıdığımız kaygılar yersiz, zira yasa daha kabul edilmiş değil.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0