Telefonunuzu 3D Tarayıcıya Dönüştüren Aparat: Bavel

0
0
0
0
0
Üç boyutlu tarayıcılar şu an için kolay kolay sahip olamayacağınız pahalı ve henüz komplike cihazlar; ama Kanadalı Matter and Form firması ise bu teknolojiyi herkesin cebinde taşıyabileceği bir forma sokmuş.
Bavel ismini verdikleri bu aparatı telefonunuzun kamerasına keliyorsunuz ve telefonunuz bir 3D tarayıcı haline dönüşüyor.

Şu anda bir Kickstarter kampanyası olarak bekleyen; ancak 200 bin Dolar bütçesinin 170 bin Dolarlık kısmını ilk haftasında toplamayı başaran Bavel, piyasaya çıktığında da 49 Dolar olacak fiyat etiketi ile sahip olunabilir bir teknoloji haline gelecek. (Şimdi Kicksterter’dan sipariş verirseniz 2016’nın ilk çeyreğinde elinizde)

Göze zararı olmayan bir lazere sahip olan bu tarayıcı, fotoğrafını çektiğiniz nesneyi 3 boyutlu şekilde tarayıp geometrik detaylarını algılarken telefonunuzun kamerası da renkleri ve ışığı yakalayıp objeyi renklendiriyor ve neticede evirip çevirebildiğiniz, hatta 3D yazıcıdan çıktısını alabildiğiniz bir 360 derece modeliniz oluyor. (ilk yapacağım şey kendi büstüm olur)

Bavel’in yazılımı pek çok farklı model telefon ile uyumlu çalışabilecek şekilde hazırlanıyor ve farklı cihazlar için bir kalibrasyon kartı ile birlikte geliyor.

Bir de çektiğiniz 3D modelleri paylaşabilmenize imkan veren Bavel, aparata destek olan bir uygulama da barındırıyor; ancak elbette uygulamanın öncelikli amacı sosyal medyayı 3 boyutlu modellerle doldurmak değil. Çekilen fotoğrafların Bavel’in kendisine özgü bir formatta saklandığını belirten şirket çalışanları uygulama sayesinde fotoğrafları yaygın 3D model formatlarına çevirebileceklerini söyledi.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0