Taşınabilir Rüzgar Türbini İle Elektriği Gittiğiniz Her Yere Taşıyın

1
0
0
0
0
Şimdi bu başlığın altına bir de götürün elektriği her yere de kirletmediğimiz yerler kaldıysa oraları da kirletelim diyesim geldi; ama meraklanmayın. Rüzgar enerjisi en temiz kaynaklardan biri.
Son dönemde oldukça artan duyarlılığımız ya da Dünya’nın her geçen gün daha kirli bir gezegen olmasının yaşattığı panik ile yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarına doru hızlı bir yönelimimiz var insanoğlu olarak ve bu elbette kötü bir şey değil.

Karbon emisyonu olmayan elektrikli otomobiller (ama elektriği hala kirli yöntemlerle üretiyoruz, onu çok da şeetmemek lazım) her geçen gün artan rüzgar türbinleri, artık daha verimli çalışan güneş panelleri derken saldığımız sera gazlarını ciddi ölçüde azalttık (en azından dünyanın başka yerlerinde epey azaldı; yoksa biz fabrika bacasına filtre takmayı beceremiyoruz daha)

Neyse ki endüstriyel anlamda devasa santraller yeşil enerji üretimi yaparken birileri daha bireysel çalışmalara da yönelmiş durumda ki; bu proje hayata geçerse herkesin kendi santrali olabilecek.

Minesota merkezli Janulus isimli bir firma, Kickstarter’da başlattığı kampanya ile taşınabilir rüzgar türbini prototipleri için fon toplamaya başladı bile. Dört farklı modeli olan Trinityadındaki bu rüzgar türbinleri, rüzgar şiddetinin uygun olduğu her yere kurulabiliyor ve ürettiği enerjiyi depolama ve hatta şebekeye bağlanarak satma imkanı sunuyor.
Başladığı ilk gün 50 bin Dolar olarak belirlenen hedefinin 42 bin Dolar’ını toplamayı başaran Trinity projesi, çok büyük ihtimalle, ihtiyaç duyduğu bütçeyi tamamlayıp hayata geçecek ve herkesin evinin bahçesine dikebileceği bir rüzgar türbini olacak.

Kampanyaya destek olanlar için 50 wattlık modele 369 Dolar fiyat belirlemiş olan Janulus, isim koymakla da çok fazla uğraşmamış ve modelleri direkt elektrik güçleri ile adlandırmış.

Buna göre 50 wattlık model Trinity 50, 400 wattlık model Trinity 400, 1000 wattlık model Trinity 1000 ve bilin bakalım 2500 wattlık model hangi isimle adlandırılmış. (Burada bi’ spin off ile şaşırtmak isterdim ama maalesef, Trinity 2500)

Türbinler, saatte yaklaşık 6 kilometre hızında esen rüzgarlarda üretim yapabilecek şekilde üretilmiş ve daha efektif çalışabilmeleri için türbin kanatlarını yönlendirebiliyorlar.

Kampanya’nın Kickstarter sayfasına bu bağlantıdan ulaşabilir, kampanya videosunu ise hiç oralar gitmeye zahmet etmeden aşağıdan izleyebilirsiniz.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0