Türk Şirketten 30 Ülkeye İhracat Yaptıran Teknoloji

8
0
0
0
0
Türk teknoloji şirketi Blesh tarafından 30 ülkeye ihracat yaptıran Beaconlar yayılmaya başladı!
Son zamanlarda "Türk Firmasından" "Türk Şirketinden" şeklinde başlayan teknolojik faaliyet haberlerinin artması çok sevindirici bir durum. Özellikle Crytek adlı Türk kuruculara ve geliştiricelere sahip olan ve Crysis ve Far Cry serisi son olarak Warface adındaki ücretsiz online oyun ile büyük bir başarı taşıyan, aynı zamanda  Vestel, Beko, THY gibi şirketlerin yakaladıkları küresel başarılar yüzümüzü güldürüyor. Türk şirketlerinin sadece teknolojide değil bir çok alanda söz sahibi olması gerçekten gurur verici bir durum.

Şimdi yine bir Türk şirketi olan Blesh isimli Türkiye ve Amerika'da faaliyet veren firma Apple'ın NFC yerine geliştirdiği iBeacon teknolojisine ait Blesh Beacon'ları ve bu teknolojiye benzer Google'ın geliştirdiği ve Fiziksel İnternet (Nesnelerin İnterneti) adını verdiği teknoloji için Blesh PW Beacon adında küçük cihazlar geliştirdi. Bu iki cihaz ile şimdiden toplamda 30 farklı ülkeye ihracat yapan firma yakın zamanda birçok yerde karşımıza çıkacak bir teknoloji geliştirmiş durumda.
 

 iBeacon Teknolojisi Teknolojisi ve Blesh Beacon Nedir?


iBeacon Apple tarafından geliştirilen ve mağaza, havaalanı gibi topluluk ortamlarında işlem yapmak için NFC yerine bluetooth teknolojisini kullanan bir sistemdir.Görselde görülen şekilde olan beacon cihazları konulduğu yere ait bilgiler veren ve iBeacon özelliği ile iPhonelara bağlanan bir sistem.

Bu sistem ile örneğin bir uçuş fırmasına ait havaalanında yerleştirilen beaconlar ile uçuşunuz için beaconların akıllı cihazınızı tanımasıyla otomatik check-in işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bir mağazaya, markete ya da kafeye girdiğinizde mağazada kullanılan beaconlar ile telefonunuza mağazadaki yeni ürünler ve indirimler veya size özel teklifler hakkındaki gelecek bildirimler ile çabucak bilgi edinebilirsiniz. Diğer bir yandan bir müzede kullanılacak beaconlar ile cihazınıza müze ve müzede bulunan eserler hakkında bilgi içeren bildirimler ile müzede daha çabuk ve detaylı bilgi edinerek gezebileceksiniz. Son örnek olarak bir banka'da bulunacak beaconlar sayesinde sıra almanıza gerek kalmadan beaconlar size sıranızı belirleyerek telefonunuza bildirim olarak sunabilecekler. Bu sistemi kullanan işyeri sahibi gün sonunda ya da anlık olarak işyerindeki müşteri durumunu ve günlük-aylık-yıllık müşteri sayısı ve sıklığı hakkında bilgi edinebileceği bir sistem olarak tanımlayabiliriz.
 
 

 Peki Ya Physical Web ve Blesh PW Beacon Nedir?


Apple'ın iBeacon teknolojisine cevap olarak Google'ın geliştirdiği Physical Web teknolojisine ilk adım atan firma olan Blesh'in geliştirdiği PW'ler ile de bir afişin yanına koyulacak PW ile afişteki etkinlik hakkında bilgileri, otobüs durağında olması durumunda o duraktan geçen veya gelmekte olan otobüsler hakkında bilgileri alma ve otomatlardan yiyecek ve içecekleri bu teknoloji üzerinden alma gibi günlük kullanımda da işimize yarayabilecek bir teknoloji.

Bu alanlarda kullanılan PW beaconlardan gelencek bildirimleri URL bağlantılar ile sunan PW, farklı farklı uygulamalar gerektirmek yerine bildirimleri url olarak sunan tek uygulama ile sağlıyor.  App Store ve Google Play Store'da yer alan uygulamaları indirerek PW beaconların bulundukları alanlarda anında bildirimler alarak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu PW teknolojisi iBeacon kadar yaygın değil fakat günden güne gelişmekte olan bir sistem. iBeacon teknolojisi için geliştirilen Blesh beaconlar gibi bu teknolojiye de yine Blesh tarafından adım atılarak üretilen Blesh PW beaconları bu alandaki ilk üretilen cihazlar olarak önemli bir yere sahip. Ayrıca iBeacon'lardan farklı olarak bu PW beaconlar hem Android hem de iOS cihazlar ile birlikte kullanılabiliyor.
Blesh firmasının ürettiği bu beaconlar ve PW'ler ile ülkemizde 33 farklı ilde ve 3binden fazla noktada kullanılmakta, aynı zamanda 30 farklı ülkeye de ihracatı sağlanmakta.

Türkiye'de ve dünyada gelişmekte olan bu teknolojinin bu denli hızlı artmasını sağlayan Blesh kurucuları Devrim Sönmez, Uğur Gökdere ve Selçuk Kızılkaya'ya Webtekno olarak teşekkür ediyoruz.
 
8
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
0
0
0
0