Tüyden Hafif Ancak Metalden Daha Sağlam Madde: Grafen

23
3
3
1
0
Çin Bilimler Akademisi Şanghay Seramik Enstitüsü tarafından yoğun bir çalışma sonucunca Grafen'den elde edilen köpük, inanılmaz derecede hafif ve bir o kadar da sağlam olmasıyla dikkat çekiyor.
Tüy kadar hafif deyimini çok duyduğumuz doğru, ancak bu kadar hafif olan cisimler her zaman kırılgan ve kolayca bozulabilen yapıda oluyorlar. Fakat hep Japonlardan duyduğumuz keşifler ve geliştirmelerden bu sefe Çin Bilimler Akademisi Şanghay Seramik Enstitüsü tarafından yepyeni bir madde görüyoruz.

Grafen adındaki bir maddeden elde edilen köpüğümsü bu yepyeni madde "mucize yapıtaşı" olarak biliniyor ve elmas kadar kararlı olması ile dikkat çekiyor. Karbon atomunun bal peteği örgülü yapısı grafen, 2004'te Rus bilim adamları Andre Geim ve Konstantin Novoselov tarafından keşfedildi. 2010'da Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülen bu buluş ile tanındı.Grafenden oluşturulmuş olan bu köpüksü madde, 1 cm kareye 1 tondan daha fazla darbeye de dayanabiliyor. Yani bu maddeden yapılabilecek bir giysi ile dünyanın en derin yeri olan Mariana Çukuru'na sorunsuz gidilebilir. Ayrıca boyutunun %5'ine kadar küçülebilen cihaz elastik yapısı sayesinde tekrar eski haline dönebiliyor ve binlerce kez tekrarlansa dahi deforme olmuyor.Isıya karşı da önemli ölçüde dayanıklı olan bu yepmeni madde, roket, füzele, bomba gibi ağır yıkım verebilecek askeri mühimmatlardan gelecek darbeyi emmesi için tankların ve zırhlı araçlarda, askerler için özel zırhlar üretilmesinde kullanılabileceğine dikkat çekildi. Aynı zamanda araştırma ve uzay bilimlerinde de kullanılabilecek bu madde gelecekte çok önemli yere gelebilir.
23
3
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
23
3
3
1
0