Tuzlu Su ile Çalışan Aydınlatma Sistemi: SALt

0
0
0
0
0
Elektriğin kısıtlı olduğu kırsal kesimlere ilaç gibi gelecek bir ürün; SALt
İnsanoğlu olarak teknolojinin gelişimine olan katkımız son hızıyla devam ediyor. Ancak teknolojinin gelişimiyle birlikte sundukları, maalesef dünyanın her yerine tam teşekküllü olarak ulaşamamakta.

Bu konuda en büyük sıkıntıyı çektiğimiz şeylerden biri elektrik ve internet. Dünyanın hala önemli bir bölümünde bu iki şeye erişim zor bulunmakta. Facebook, Google gibi dev şirketlerin bu konuda önemli girişimleri var ancak henüz gerekli aşama katedilmiş değil.Yine de yerel bazda kullanılan ürünler, insanlara bu konuda kolaylık sağlıyor. ''SALt'' adlı cihaz da bunlardan biri. Filipinler'de kullanıma sunulan SALt, şebeke elektriğinin ulaşmadığı kırsal bölgelerde ışık ve enerji kaynağı olarak son derece iyi bir alternatif. SALt'ın çalışması için gerekli olan tek şey, Filipinler'in bulunduğu bölgede bol miktarda bulunan tuzlu su.

İki kaşık su ile (tuzlu su) çalışan SALt, 8 saate kadar aydınlatma işlemini gerçekleştirebiliyor. Cihazın elektrotu da 1 yıl kadar dayanabiliyor. Yani ürünün hem maliyeti hem de gerekli olan ''yakıtı'' oldukça ekonomik. Özellikle Filipinler'de yapılan evlerin çoğunda kullanılan maddeler yanmaya oldukça el verişli. Bu sebeple bölgede sık sık konutlarda yangına rastlanıyor. Hal böyle olunca insanlar mum vb. ateş kaynaklı aydınlatma alternatiflerinden kaçınıyor. SALt bu duruma da güzel bir çözüm olabilir.
 

SALt'ın olayı sadece aydınlatma ile sınırlı değil. Yüksek voltaj gerektirmeye işlemler için de SALt, tıpkı bir güç kaynağı görevi üstlenebiliyor (örneğin telefon şarj etmek). Sistem şu an için Filipinler'de yaygınlaşmaya başladı. Eğer SALt, gereken elektrik ihtiyacını bir nebze de olsa karşılayabilen bir sistem olurak halk tarafından kabul görürse, dünya genelinde benzer sorunu çeken diğer kırsal kesimlere de yayılabilir.

Kaynak: Techinasia
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0