Tamı Tamına 18 Adet Pervanesi Olan Drone İlk Defa İnsanlı Uçuş Yaptı!

1
0
0
0
0
Tamı Tamına 18 Adet Pervanesi Olan Drone İlk Defa İnsanlı Uçuş Yaptı!
Günümüzün en popüler icatlarından olan dronelar için Almanya'da ilk defa insanlı bir drone uçuşu gerçekleştirildi.
Günümüzde cebe sığacak kadar küçük boyutlardan, insan taşıyacak, hatta askeri manada füze ve çeşitkli ekipmanlar taşıyacak kadar büyük versiyonları bununan dronelar ilk çıktığı yıllarda İnsansız Hava Aracı, yani İHA olarak karşımıza çıkmıştı.

Şimdi ise çeşit çeşit versiyonları ve kullanım amaçlarına göre oldukça farklılaşan türleri bulunan bu aygıtlardan bir farklı hali de Almanya'da yapıldı. 2011 yılından bu yana geliştirilen Volocopter adındaki 18 pervaneye sahip drone, geçtiğimiz günlerde ilk insanlı uçuşunu yaptı.
 

Yukarıda görebileceğiniz gibi oldukça büyük bir drone olan Volocopter, teknik olarak helikopterden farksız gibi gelebilir. Fakat bu araç bir helikoptere göre hem çok daha hafif hem de çok daha az maliyetli olduğu için tercih ediliyor olması da gayet doğal. Aynı zamanda elektrikli bir motor ile çalışıyor olmasıyla yakıt tüketimi konusunda da doğaya saygılı olan Volocopter'in uçuş süresi ise şu an için sadece 20 dakika.

Toplamda 450kg ağırlık taşıyabilen bu arkadaşımız hız olarak da 100kms/s gibi bir hıza çıkabiliyor. Videoda da görebileceğiniz gibi manevra kabiliyeti hem iyi hem de oldukça kolay olan Volocopter, aynı zamanda uzaktan kumanda edilebiliyor. Eğer bütün çalışmalarını tamalayıp gerekli izinleri alırsa bireysel bir helikopter turu atılması ve ticari açıdan kullanılması mümkün olacak.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0