Volvo'nun Çöp Toplayan Robotu Görücüye Çıktı

4
0
0
0
0
Volvo'nun çöp toplayan robotları ilk kez görücüye çıktı. Robotların yanında bir de drone asistanları var.
Sürekli ''robotların yapabildiklerine her geçen gün yenisi ekleniyor'' diyoruz ya; her geçen gün bu söylemimizde ne denli haklı olduğumuzu gösteren şeyler ile de karşılaşıyoruz.

Birkaç ay önce Volvo'nun ROAR adlı projesinden bahsetmiştik. Bu proje kapsamında Volvo, özel tasarlanmış robotlar ile sokaklardaki çöplerin toplanacağını, bu sayede hem insanlara verilen rahatsızlığın daha aza indirileceğini, hem de insan sağlığı için pek de yararlı bir iş olmayan çöp toplama olayını robotlara emanet edeceğini duyurmuştu.İşte Volvo'nun bu projesinin ilk prototipi, geçtiğimiz günlerde yollarda ilk görevine çıktı. Sistem şu şekilde çalışmakta; çöp arabasında bulunanm drone, araç durduğu anda harekete geçerek çöp kutusunun yerini tespit edecek, ardından gitmesi gereken yol için çöp toplayıcı robota gerekli bilgileri gönderecek. Yani çöp toplayıcı robotun asistanı drone'lar olacak.
 
Volvo, yaz aylarına kadar testlerine devam edecek. Ardından belirlediği pilot bölgelerde robotları yavaş yavaş görevlendirecek.

Kaynak: Engadget
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0