Volvo, Çöp Toplayan Robotları Hizmete Sokmaya Hazırlanıyor

0
0
0
0
0
Volvo, Çöp Toplayan Robotları Hizmete Sokmaya Hazırlanıyor
Çöp toplamak gerçekten pis ve sıkıntılı hatta sağlıksız bir iş; ancak birilerinin bu işi de yapması gerekiyor. Neyse ki; Volvo, bu kirli görevin yükünü insanların omuzlarından alıp robotlara yüklemeye hazırlanıyor.
ROAR Project adı verilen bu proje dahilinde çöplerimiz sokaktaki çöp konteynerlerinden iki tekerlekli otonom robotlar tarafından alınacak ve kamyona atılacak.

Markanın yayınladığı basın bildirisinde geçen “robotların sessiz sedasız mahallenize girip atıklarınızın biriktiği kutuları alıp kamyona boşalttığını düşünün” ifadesinden projeyi hayata geçirmeye kararlı olduğunu gördüğümüz otomotiv devi, “uyuyan kimsenin uykusunu bölmeden ve ağır işçilik kısmını insanlara yüklemeden işi halletmiş olacağız. ROAR’ın amacı tümleşik bir proje olarak geleceğin nakliye sorunlarını akıllı teknolojilerle çözmek." açıklamasını yapıyor ROAR ile ilgili

Volvo Patent Koordinasyon Müdürü Per-Lage Götvall, “Volvo Grup içinde bizler, geleceğin otomasyonda yattığına inanıyoruz ve bu proje yarının nakliye çözümleri ile ilgili bir başlangıç ve yeni bir konsept olacak.” diyor.

Firmanın otonom araçlarla ilgili bir başka adımı da elbette Drive Me adını verdiği sürücüsüz araç teknolojisi ki; bu konuda da İsveç’in Gothenburg şehrinde, 2017 yılında 100 adet sürücüsüz aracın yollarda olmasını planlayan Volvo, Şubat ayında seri üretilebilir otonom bir sürüş sistemini geliştirmesini tamamladıklarını dile getirmiş, bu teknolojinin de sensörler ve bulut konumlandırma sistemi ile çalıştığını ifade etmişti.

ROAR projesi ise teknolojinin 2016 Haziran’ına kadar geliştirilmeye devam edecek ve sonrasında Renova tarafından üretilecek bir kamyon ile test edilip hizmete sunulacak.

(Bir kamyon dolusu çöp ve çöp taşıyan otonom robotlar … Ne ters gidebilir ki?)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0