Dünyanın En Büyük 3D Yazıcı Kulesi, Ev Yapacak

0
0
0
0
0
3D yazıcılar her geçen gün daha işlevsel hale geliyor ve boyutları büyüdükçe bu yazıcıların ürettikleri nesneler de büyüyerek farklı işlevlerde kullanılabiliyor. Ancak bu kadarı sıra dışı diyebileceğimizden daha garip.
World’s Advanced Saving Project (WASP) adındaki bir grup 3D yazıcı uzmanı, resmi olarak 12 metre yükseklikte bir kuleye entegre 3D yazıcının açılışını gerçekleştireceklerini duyurdu.

Kurulumu tamamlandığında “Big Delta” adındaki bu yazıcı, dünyanın en büyük 3D yazıcısı olma ünvanına da erişecek.

Donald Trump’ın bile iştahını kabartacak düzeyde olan bu yazıcının amacı çok düşük bütçeli evler üretebilmek. Bunu yapmak içinde WASP; Big Delta’yı, kum, kil gibi, çevrede bulunabilecek materyalleri kullanabilecek şekilde dizayn etmiş. Ayrıca maliyeti düşürme amacının bir parçasın olarak 100 watt kadar enerji harcayan Big Delta, malzemeleri bir araya getirip karıştırmak için de kullanılan 6 metrelik metal gövdesi ile devasa bir canavar.
Özellikle felaket anlarında kullanılmak üzere kalabalık bölgelerde pahalı olmayan ev birimlerinin hızlıca ve kolay şekilde üretimi ihtiyacından dolayı, Big Delta’ya artan bir talep olduğunu söyleyen WASP, Birleşmiş Milletler’in belirttiğine göre artan nüfus nedeniyle önümüzdeki 15 yıl içinde 100 bin yeni eve ihtiyaç duyulacak diyor.

WASP’ın kendi raporuna göre ise 2030 yılında kabaca 4 milyar insanın ev ihtiyacı olacak ve bu durum, Big Delta ve benzeri yazıcılar sayesinde büyüyen bir problem olmaktan çıkacak.WASP, devrim niteliğindeki bu devasa yazıcının açılışını bu hafta sonu gerçekleştirmeyi planlıyor ve sahip olduğu teknoloji ile sürdürülebilirliğini göstermek için bir de performans gösterisine hazırlanıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0