Windows 10'lu İlk VR Cihazı AMD Sulon Q Tanıtıldı!

0
0
0
0
0
Windows 10'lu İlk VR Cihazı AMD Sulon Q Tanıtıldı!
Sanal gerçeklik cihazlarının giderek popüler olduğu günümüzde, farklı ürünler de ortaya çıkmaya başladı. PC'ye ihtiyaç duymadan çalışabilen, Windows 10 yüklü VR cihazı Sulon Q tanıtıldı.
Sanal gerçeklik cihazları giderek popülerleşiyor. Şubat ayında gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi, bu yıla VR ürünlerinin damgasını vuracağını göstermişti. Etkinlik boyunca birçok markanın VR cihazı görücüye çıktı. 

 İlk Hepsi-Bir-Arada VR Cihazı

Yeni gelişen pazarda, markalar farklı teknolojiler geliştirerek tüketicilerin nabzını ölçmeye çalışıyor. Bildiğiniz gibi, piyasadaki VR ürünlerinin çoğu PC, akıllı telefon ya da uyumlu oyun konsolu ile birlikte çalışacak şekilde tasarlanmış durumda. AMD ve Kanada merkezli genç girişimci şirketi Sulon bu deneyimi bir adım daha öteye taşımayı amaçlıyor. İki şirketin geliştirdiği Sulon Q adlı cihaz, dünyanın ilk hepsi-bir-arada VR cihazı özelliğini taşıyor. 

 Windows 10 Ön Yüklü Geliyor

Hepsi-bir-arada ifadesinden kasıt, cihazın ayrıca bir PC’ye ihtiyaç duymaması. Aslında Sulon Q için başlı başına bir sanal gerçeklik bilgisayarı diyebiliriz. Çünkü cihazın kendi işlemcisi, grafik kartı, belleği ve depolama alanı bulunuyor. Donanımsal açıdan olmazsa olmaz tüm PC bileşenlerini barındıran cihaz, Windows 10 işletim sistemi ile yazılım kısmını da tamamlıyor.
 

 Sulon Q'nun Teknik Özellikleri Neler?

Kendi başına bir PC özelliği gösteren cihazın haliyle başka bir PC’ye bağlanarak çalışmasına gerek yok. Sulon Q gücünü quad-core AMD FX-8800P işlemciden alıyor. Grafik performansını Radeon R7’nin sağladığı cihazda 8 GB RAM ve 256 GB  SSD bulunuyor. Henüz satışa çıkmayan cihazın ilk bahar aylarının sonlarında pazarda olması bekleniyor. Sulon Q’nun fiyatı da açıklanmış değil.

 Bilgisayarlar Biçim Mi Değiştiriyor?

AMD'nin denemesinin oldukça ilginç olduğunu söyleyebilirim. Odalara sığmayan dev, ilk bilgisayar Eniac'tan bu yana evrimleşerek gelen bilgisayarların bir kez daha form değiştirdiğine tanık oluyoruz. Sulon Q adlı ürün, sanal gerçekliğin yanı sıra artırılmış gerçeklik ve mekansal programlama yetenekleriyle de oldukça konuşulacak. Bakalım bilgisayarın bu yeni formu beğenilecek mi?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0