Yeni Kimliklerin Dağıtımına Yılbaşında Başlanıyor

2
1
0
0
0
Birkaç senedir gündemde olan yeni kimlik kartları nihayet dağıtıma çıkıyor. Yeni kimlikler yılbaşı sonrası Kırıkkale'de dağıtımına başlanıyor.
Birkaç senedir gündemde olan yeni kimlik kartları nihayet dağıtıma çıkıyor. Yeni kimlikler yılbaşı sonrası Kırıkkale'de dağıtımına başlanıyor.

Dolandırıcılığa, sahteciliğe karşı üst düzey koruma sağlandığı belirtilmekte olan yeni kimlik kartlarının 1 GB hafızası olacağı belirtiliyor. Bu hafızada kredi ve banka kartı bilgileri, pasaport bilgileri, biyometrik bilgiler, parmak, avuçiçi ve damar izi gibi özel nitelikli güvenlik bilgileri de yer alacak. 

Kimlikteki pasaport bilgileri sadece vize istemeyen ülkelerde pasaport yerine kullanılabilecek. Yeni kimlik kartı hastane, okul, emniyet ve banka bilgileri'ni de içeren bir kart olacağı için büyük kolaylık sağlaması bekleniyor. Aynı zamanda e-imza yerine de geçecek olan kart için E-Devlet işlemlerinde de kolaylık sağlayacak.

Yılbaşı sonrası Kırıkkale'den mektup veya muhtarlık askı listeleri ile randevu sistemi şeklinde uygulanarak dağıtımı sağlanacak kimlik kartlarının ücreti ise 15TL olarak belirlenmiş. Alınan kimlik kartlarına özel PIN ve PUK kodu bulunacak.

Kartlar için alınan üst düzey önlemler için kriptolu sayısal karakterler kullanılacak Bu veriler biyometrik bilgilerimizi ve resimlerimizi merkeze özel kodlarla aktararak çalınmasını veya sahteciliğin önünü kapayacak.İşin en güzel tarafı ise bütün bu sistemin kurulumu ve işleyişinde Tübitak'ın yer alması. Tübitak, oluşturduğu Akıllı Kart İşletim Sistemi (AKİS) adındaki tamamen Türk mühendisleri tarafından gelştirilen milli işletim sistemi ile korunacak.

Kapalı devre sistem ile işletiecek bu düzende çalışanlar ve geliştirenler dahi bu sisteme kendi alanlarına göre bakabilecek. (Örneğin AKİS yazılımcısı sadece sistemdeki kodlara erişim sağlayabilecek, donanım uzmanı ise sadece donanımsal verilere.)

Verilerin saklanacağı Kişiselleştirme Merkezi Binası ise tam manasıyla kale gibi korunacak. Tempest NATO Zone 2 güvenlik standartlarına uygun şekilde inşa edilen binadaki boru ve kablolar özel filtreleme ile korunacak. Bunun yanında binanın can alıcı noktası olacak olan sistem odası ise tamamen elektromanyetik izolasyon ile korunacak olan Faraday Kafesi oluşturularak korunacak. Dış cephe camlar dahil metal alaşımla korunacak.

İşin başlarında bazı küçük büyük aksaklıkların olması muhtemel olan sistemde bir süre eski kimliklerimizi ve yurtdışı vizesiz seyahatte eski pasaportlarımızı yanımızda taşımamız önem taşıyacaktır.

Bakalım bu yeni kart sistemi bize ne gibi kolaylıklar veya zorluklar getirecek? Ama en önemli soru şu: "Bütün bilgilerimizin tam güvenlikle işlenen kartı sistem oturduktan sonra kaybedersek ne olacak?"
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0