YSK'dan Google'a Yasak

2
0
0
0
0
Seçim gününde Google’ın kullandığı Doodle’a YSK’dan yasak geldi.
Seçim gününde Google’ın kullandığı Doodle’a YSK’dan yasak geldi.

Bursa’da, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özgür Şahin, Google’ın seçim gününe özel olarak hazırladığı doodle’da Google’ın ilk adaya oy vermesine tepki göstererek tasarımın kaldırılması için ilçe seçim kuruluna başvurdu.

Google’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hazırladığı “doodle” CHP’lilerin tepkisine yol açtı. CHP’li ilçe başkanı Özgür Şahin, yaptığı açıklamada propaganda yasağının bir gün önce 18:00’da başladığını hatırlatarak, ” http://www.google.com.tr /?gws_rd=ssl adresinde belirtilen Google isimli sitede bulunan görselde sandığa atılan oy pusulasında ilk sıradaki adaya oy verildiği tespit edilmiştir” dedi.Özgür Şahin açıklamasına devam etti:

"Şikayet edilen sitede belli bir adaya oy veriliyormuş gibi gösterilmesi sebebiyle, usule, yasaya, YSK karar ve genelgelerine aykırılığın giderilmesi ve görselin kaldırılması için Nilüfer İlçe Seçim Kuruluna, CHP Nilüfer İlçe Başkanlığı adına tarafımca itiraz dilekçesi verilmiştir. Herhangi bir adayın pusulada sıra belli edilerek tüm Türkiye ve dünyada erişilebilen bir ortamda görsel olarak gösterilmesi doğru değildir. Yapmış olduğumuz itirazın amacı, seçimin yasalara uygun, eşit ve demokratik platformda geçmesinin sağlanmasıdır."
 

 YSK İtirazı Haklı Buldu!


Yapılan itiraz sonucu Google’ın ana sayfasında yer alan doodle’daki oy pusulası üzerinde bulunan işaretin seçmenin iradesini etkileyebileceği kararlaştırıldı. Doodle’ın kaldırılması için YSK oy birliği ile karar verdi.

 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0