Rekabet Kurumu: Zincir Marketlere Mesafe Sınırı Getirilsin

13
9
3
0
0
Rekabet Kurumu, zincir marketler için tavsiye niteliğinde düzenleme koşulları açıkladı. Konuyla ilgili hazırlanan rapora göre bir zincir market, belirlenmiş bir alan içerisinde birden çok şubeye sahip olamayacak.

Rekabet Kurumu, geçtiğimiz günlerde "Türkiye Hızlı Tüketim Malları Perakendeciliği Sektör İncelemesi Nihai Raporu"nu yayınladı. Bu rapor, en basit anlatımı ile marketlerin işleyişlerinin nasıl sürdürüldüğünü ve aslında neler yapılması gerektiğini içeriyordu. Özellikle de "Perakende Ticaretinin Düzen­lenmesi Hakkında Kanunda De­ğişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Taslağı"na eklenmesi gerektiğine dair maddeler dikkat çekiciydi.

Hazırlanan rapordaki en önemli husus, zincir marketlerin bulundukları lokasyonlarla ilgili. Rapora göre zincir marketler, ilerleyen dönemlerde adım başı şube açamayabilirler. Zira Rekabet Kurumu, zincir market şubelerinin belirli bir çapta sınırlandırılması gerektiğini düşünüyor. Eğer böyle bir düzenleme gerçek olursa, kaba bir anlatım ile bir zincir marketin iki şubesi arasındaki mesafe, kuş uçuşu mesafe ile örneğin en az 2 kilometre olabilecek. 

Rekabeti artıracağına inanılıyor

Zincir market

Rekabet Kurumu'nun hazırladığı rapora göre belirlenmiş bir alanda aynı zincir markete ait birçok şubenin bulunması, rakip firmaların bu alanda şube açmasının önüne geçiyor. Hal böyle olunca da rekabet ortamı oluşturulamıyor. Rekabet Kurumu, işte bu nedenden ötürü yasaklama uygulamasına gidilebileceğini ifade ediyor. 

Raporda şu ifadelere yer veriliyor:

Mağaza açılışlarına yönelik olarak, belirlenecek bir mesafe çapında aynı ekonomik bütünlük içerisinde yer alan perakendecilerin ikinci bir şube açmalarının yasaklanabileceği ve yine bu teşebbüslerin aynı çap içerisinde bir devralma işlemi yapmasının engellenebileceği değerlendirilmektedir. Nitekim belli bölgelerde birbirlerine çok yakın mesafelerde aynı gruba ait zincir mağazalar görülebilmekte, bu durum o bölgeye yeni bir perakendecinin girişini önleyici sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle konuya ilişkin düzenlemenin pazarda rekabetçi anlamda olumlu etkiler doğuracağı görüşü taşınmaktadır.​

Şimdilik kesinleşmiş bir şey yok

rekabet kurumu

Rekabet Kurumu'nun hazırladığı rapor, şu an için tavsiye niteliğinde. Ancak olası bir düzenleme, bu tavsiyeleri göz önünde bulundurabilir. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse, aynı bölgede her zincir market sadece bir şube bulundurabilecek. Böylelikle vatandaş, diğer zincir marketlere de ulaşma imkanı yakalamış olacak.

Kaynak : https://www.rekabet.gov.tr/Dosya/htm-sektor-nihai-raporu.pdf
13
9
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
9
3
0
0